DOLAR: 3.77 TL
EURO: 3.99 TL

Deli İbrahim Kimdir?

23.10.2014
108 kez görüntülendi

Deli İbrahim Kimdir?

“Deli İbrahim kimdir? Deli İbrahim’in yaşam hikayesi nedir? Sultan İbrahim deli miydi?” Osmanlı padişahı I. İbrahim hakkında merak ettiğiniz yanıtlara buradan ulaşabilirsiniz.

Deli İbrahim Kimdir?

Deli İbrahim, 18. Osmanlı padişahıdır. I.Ahmet ve Kösem Sultan‘ın oğludur. Kardeşi IV. Murat‘ın ölümü üzerine 1840 yılında tahta geçmiştir. Tahta geçtiğinde 25 yaşında olan Sultan İbahim’in şehzadelik dönemi saraya hapsolmuş bir şekilde geçmiş ve kardeşlerinin hepsi öldürüldüğünden korku içerisinde yetişmiştir.

Sultan İbrahim tahta çıktıktan sonra Revan Kalesi kumandanı Emir Mirgünoğlu’nu Osmanlı’nın bütünlüğünü bozucu propagandalar yapması gerekçesiyle idam ettirmiş ve kimi çevrelerde bu idam kararından sonra pek çok düşman kazanmıştır.

Sultan İbrahim döneminde bir başka önemli gelişme Girit Adasının fethedilme girişimidir. 1645 yılında Osmanlı donanması Sakız Adası’ndan denize açılmış ve Girit’in Hanya limanını ele geçirmiştir. Osmanlı donanması savaşa devam ederken Sultan İbrahim’in hal’i olayı vuku bulmuştur.

1647 yılında Hezarpare Ahmed Paşanın sorumsuz ve adaletsiz davranışları, Hezarpare Ahmed Paşa aleyhinde büyük bir isyana sebep oldu. Bu arada Hurufiler de Sultan İbrahim aleyhinde iftira ve isyana başlamışlardı. Bu isyan sonuç verdi ve Hezarpare Ahmed Paşa aleyhine olarak başlayan isyan, Sultan İbrahim’in tahttan indirilmesiyle sonuçlandı. Tahta, oğlu IV. Mehmet çıkarıldı. İsyancılar isyancılara önderlik eden Sofu Mehmed Paşa Sultan İbrahim’i idam ettirdiler. 

İbrahim Han devrine kadar uzanan Osmanlı kaynaklarının bir tanesi hariç, Sultan İbrahim’in akli dengesinde sorun olduğuna dair bir bilgi yoktur. Bir tek Karaçelebizade’nin Ravdat-ül-Ebrar kitabında Sultan’ın deli olduğuna dair yazı yer alır. Osmanlı tarihçileri genel olarak Sultan İbrahim’in deli olmadığı, tahttan indirilmek için iftiraya uğradığı görüşündedir.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Deli İbrahim Kimdir? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık