DOLAR: 3.77 TL
EURO: 3.99 TL

DALGIÇLIK NEDİR?

20.03.2014
40 kez görüntülendi

Resim bulunamadı

Suyun altında da suyun üzerindeki gibi bir yaşam olduğu herkes tarafından bilinen bir gerçek. Kimi meraklılar su altındaki yaşamı incelemek için

Dalgıçlık:Özel bir donanım yardımıyla su altında dolaşabilme yöntemi.

Gerek sessiz dünyanın olağanüstü gizlerini keşfetmek için, gerek başka herhangi bir amaçla (savaş, denizdibi zenginliklerini arama) deniz dibine dalanlar (dalgıçlar), bu sporun teknik yönlerini ve yöntemlerini bilmek zorundadır.

Suda Balık Gibi

Serbest dalış, yani sadece nefesini tutarak suya dalma, ciğerlerde depo edilmiş havayı kullanarak bir süre suyun içinde kalabilme esasına dayanır. Oysa suya özel bir donanımla dalan dalgıç, bu donanım aracılığıyla yüzeydeki yaşam koşullarından (açık bir görüş alanı ve yorgunluk duymadan hareket etme yeteneği gibi) bazılarına kavuşabilir. Donanımın camlı bölümünde, ağız hariç, yüze yapışan bir maske vardır. Bir kayışla başa tutturulan bu maske, gözleri hem sudan, hem de muhtemel çarpmalardan korur. Ayaklara takılan yumuşak ve hafif paletler yüzmeyi hızlandırır. Suyun hemen yüzeyine yakın geziler için, tuba denilen kauçuk, yahut plastikten yapılmış bir ucu ağıza alınan uzun, kıvrık boru, baş sudayken nefes alıp vermeyi sağlar.

Bu takıma bazen suyun altında çaba harcamaksızın durmaya imkân veren bir kurşun kemer (ağırlığı, kullanana göre değişir), bir bıçak ve derinliği belirten bir de batimetre eklenir.

Balıkadam

Su altında kalma süresi, nefes tutarak yapılan serbest dalışta iki dakikayı geçmez ama, bir bağımsız dalgıç elbisesi kullanıldığı zaman bu süre epeyce uzatılabilir. Dalgıç elbisesinde önemli olan, sırtta taşınan ve esnek bir boruyla maskeye bağlanan bir veya iki hava tüpüdür. Vücuda sıkı sıkıya yapışan bir ısı geçirmez elbise, soğuktan korunmak için gereklidir.

Bu donanım sayesinde, büyük derinliklere (yaklaşık olarak 90 metreye) inilebilir. Bu derinlik çok iyi eğitim görmüş bir dalgıcın, nefes tu tarak inebileceği derinliğin iki katından fazladır. Ama bu koşullarda yeniden yüzeye çıkarken, uyulması gereken, kesin ve belirli kurallar vardır: basınç azalmasından ileri gelen ve bazen ölümle sonuçlanan kazalarr önlemek için ağır ağır veya dura dura çıkmak gerekir.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık