DOLAR: 3.52 TL
EURO: 3.95 TL

Dalgıçlık Nedir? Dalış Ekipmanları Nelerdir?

16.09.2014
117 kez görüntülendi

Dalgıçlık Nedir? Dalış Ekipmanları Nelerdir?

Dalgıçlık Türkiye de yeni yeni popüler olmaya başlayan oldukça keyifli bir spor türüdür. Tecrübesiz kişilere sunulan dalış imkanı 5 dakika gibi kısa bir süreyle kısıtlanırken tecrübeli kişiler 20 dakika süreyle dalabiliyor. Peki dalgıçlık nedir? Dalış ekipmanları nelerdir? Bu sorularınızın cevaplarını yazımızda yanıtlamaya çalıştık.

 

Dalgıçlık Nedir?

Dalgıçlık suya dalma ve suyun altında kalmaya yönelik bir spor türüdür. Bu sporda genellikle nefes alma aletleri kullanılır. Fakat bu aletler kullanılmadan da dalgıçlık yapılabilir. Su altında çalışan ve  bunu meslek edinen kişilere dalgıç denir. Bir dalgıç nefes alma aleti olmadan suyun altında en fazla birkaç dakika kalabilir. Bu durumda uzun araştırmalar ve keşifler yapılamaz. Dalgıcın daha rahat ve daha derinlerde çalışabilmesi için dalgıçlık için donatılmış özel giysiler giymesi gerekir. Dalgıç elbiselerinin özelliği su geçirmez bir kumaştan yapılması ve dalgıcın tüm vücudunu kaplamasıdır.

Dalış Ekipmanları Nelerdir?

Elbise, bir ip ve esnek bir hava borusuyla yukarıya bağlanır. Boruya makine ya da tüple hava gönderilir. Bağımsız dalgıç elbisesinde hava tüpleri sırtta taşınır. Her iki elbiseyle 40 m.den aşağı inilmez. Daha donanımlı elbiselerle 80 m.ye kadar inilebilir.

Genellikle su altında maksimum kalma süresi 20 dakikadır. Dalan kişinin yada profesyonel dalgıcın vurgun yememesi için suyun altına iniş ve sudan çıkışların kademeli olması gerekir.

Tüplü dalış donanımları;

  • Tüp; Tüp içine yüksek basınçlı hava doldurulur. Tüp genellikle çelikten yapılır ve ortalama 200 bar olarak tasarlanır.
  • Regülator; Tüpün içindeki basınçlı havayı insanın soluyabileceği basınca getirir.
  • Manometre; Tüpün içinde kalan hava basıncını gösterir.
  • BCD veya BC; Buoyancy Controlling Device veya Buoyancy Compensator -Denge Yeleği- dalgıcın su içinde daha rahat yüzmesini sağlar. Ayrıca dalıştan önce ve dalıştan sonra su üzerinde çaba sarf etmeden kalmasını sağlar.
  • Diğerleri malzemeler; Maske, palet, dalış elbisesi, derinlik ve zaman saati olarak sıralanabilir. Kullanılan maske dalıcının yüz tipine uygun seçilmelidir. Dalıcı için 3 tip elbise vardır; ıslak, kuru ve yarı kuru.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık