DOLAR: 3.77 TL
EURO: 3.99 TL

CV HAZIRLAMADA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER NELEDİR?

24.08.2014
57 kez görüntülendi

CV HAZIRLAMADA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER NELEDİR?

İş görüşmelerine giderken işverene götüreceğiniz cv sizin için büyük önem taşımaktadır.O işe başvuran yüzlerce hatta binlerce kişi arasından seçilmenizi sağlayacak olan işte yanınızda götürdüğünüz o cv dir.Bu nedenle iyi bir cv yazmak hayati önem taşımaktadır.İyi bir cv yazmak için nelere dikkat edilmelidir?

CV HAZIRLARKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

HEDEFE ODAKLANMAK

Bir cv nin iyi olması için onun amacına uygun ve tam olarak hizmet etmesi gerekmektedir.Kendinizi olduğunuzdan farklı,şirin ya da zeki göstermeye çalışmamalısınız.Bu yüzden aldığınız eğitimleri,tecrübelerinizi eksiksiz ve doğru bir şekilde yazmanız sizin için önemlidir.

UZUNLUK

Hazırlayacağınız cv kesinlikle uzun olmamalıdır.Gerekesiz yere uzatılan cv ler size artı puan kazandırmak yerine eksi puan kazandırmaktadır.1-2 yıl iş deneyimi olan kişiler bir sayfa daha fazla deneyimi olanlar iki sayfa cv yazmalıdırlar.Eğer kişinin kendine ait makalesi ya da yazısı varsa bunları bir üçüncü sayfada belirtmelidir.

YAZIM KURALLARI VE NOKTALAMA İŞARETLERİNE UYUM

Sonuç olarak başvuru yaptığınız yer gerçek anlamda iş yapan ciddi bir kurum.Bu yüzden oraya başvuru yapacağınız yazı da ciddi olmak zorundadır.Bir yazının ciddiliği içinde yazım kuralları ve noktalama işaretleri çok önemlidir.Bu nedenle cv lerinizi hazırlarken yazım kurallarına ve noktalama işaretlerine çok dikkat edin.

SAYILAR

Herhangi bir yazının çarpıcı özellik taşıması için sayılar çok önemlidir.Çünkü sayılar akılda kalıcıdır ve kimi zaman bazı sözcüklerden çok daha fazla şey anlatırlar.Bu yüzden bir takım şeyleri ifade etmek için istatistikleri ya da oranları rakamsal olarak kullanmanız sizin yararınıza olacaktır.

SATIR ARALARINA DİKKAT ETMEK

Başvurduğunuz işin detaylarını iyi inceleyin ve ona göre bir cv oluşturun.Gerekirse bütün başvurularınız için farklı bir cv yapın.Çünkü her işverenin çalışanından bekledikleri aynı şeyler değildir.Bu nedenle başvurduğunuz iş ilanının satırlarını dikkatlice inceleyin ve ona göre bir cv oluşturun.

DÜRÜST OLMAK

Cv hazırlarken daha iyi görünmek adına süslü şeyler yazmak yerine dürüst davranmak her zaman sizin için bir kazanç olacaktır.

HAYALLERDEN DEĞİL YAPTIKLARINIZDAN BAHSEDİN

Cvlerinizde yapmak istediklerinizden değil o güne kadar ortaya koyduklarınızdan bahsedin çünkü iş verenler sizi gerçekleşmesi belli olmayan hayallerinizle değil o güne kadar attığınız somut adımlarla değerlendireceklerdir.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

CV HAZIRLAMADA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER NELEDİR? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık