DOLAR: 3.52 TL
EURO: 3.96 TL

Curling Nedir? Curling Nasıl Oynanır?

27.07.2014
95 kez görüntülendi

Curling Nedir? Curling Nasıl Oynanır?

Curling Nedir? Curling Nasıl Oynanır? gibi sorularınızın yanıtlarını şimdi okuyacağınız yazımızda bulabilirsiniz.

CURLİNG NEDİR?

Curling (Türkçe söylenişi le körling) son yıllarda dünya üzerinde popüleritesi iyice artan buz sporlarından bir tanesidir.Curlingin temelleri 16.yy da İskoçya‘da atılmıştır.O zamanlar böyle buz pistleri olmadığından dolayı curling donmuş göllerin üzerinde oynanmaktaydı.Zamanla etkileşimlerle birlikte bu spor Avrupa’ya atlamış ve günümüzde olimpik bir spor haline gelerek kış olimpiyatlarının vazgeçilmezlerinden olmuştur.Günümüzde Avrupa Şampiyonaları’nda curling branşına 50 ye yakın takım katılmaktadır.

Türkiye’de curling sporuna baktığımız zaman pek fazla yaygın olmadığını görmekteyiz.Bu sporun yaygınlaşması ve milli müsabakalarda yer alabilmemiz için 2003 yılında ülkemizde curling federasyonu kurulmuştur.

CURLİNG NASIL OYNANIR?

Curling 42 metre boyunda ve 4.3 metre eninde buzdan oluşan bir pist üzerinde oynanmaktadır.Bu üzerine dizilen ve iç içe geçmiş disk şeklinde 3 tane halka hedef,ev denilen yapıyı oluşturmaktadır.Pistin iki ucunda bulunan bu evler 3,66 metre çapındadır.Bu evlerin oyun hattı olan hogdan uzaklığı 6,4 metre,birbirlerine uzaklığı 34,7 metredir.Bu oyunda puan kazanmanın yolu evin merkezine karşı takımdan daha yakın taş atarak kazanılır.Curling kimi kesimlerce buz üzerinde satranç olarak da nitelendirilmektedir.Bunu nedeni hassaslık seviyesi ve kazanmak için ortaya konan stratejik düşüncelerin karmaşıklığıdır.

OYUN MALZEMELERİ NELERDİR?

Ayakkabılar : Oyuncular curling sporunu yapabilmek için özel ayakkabılar giymek zorundadırlar.Bu ayakkabıların tabanında kaydırıcı denilen teflondan ya da benzer bir malzemeden oluşan hat halinde bir yapı vardır.

Süpürge : Curling süpürgesi kayanın önündeki buzu süpürmek için kullanılmaktadır.Süpürme sayesinde buzun yaptığı sürtünme azalacak ve bu sayede taş ivmesini koruyabilecektir.

Taşlar : Bu taşlar 19,96 kg ağırlığındadır.Bu taşlarda buz üzerinde kayarken dönmelerini sağlayan taşıma sapları bulunmaktadır.Bunu yanında sapların bir diğer görevi de taşların hangi takıma ait olduğunu göstermektir.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Curling Nedir? Curling Nasıl Oynanır? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık