DOLAR: 3.77 TL
EURO: 3.99 TL

Çolpan İlhan Kimdir?

13.08.2014
60 kez görüntülendi

Çolpan İlhan Kimdir?

Çolpan İlhan çok değerli sinema ve tiyatro sanatçılarımızdan biridir. Sadri Alışık’ın eşi ve Kerem Alışık’ın annesidir. Çolpan İlhan kimdir? Çolpan İlhan ne zaman öldü? sorularının yanıtını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Çolpan İlhan Kimdir? 

Çolpan İlhan 8 Ağustos 1936 tarihinde İzmir’de doğdu. Kendisi sinema ve tiyatro sanatçısıdır. Çolpan İlhan, oyuncu Sadri Alışık‘ın eşi ve aynı zaman da şair Atilla İlhan‘ın da kardeşidir. Lise eğitimini Kandilli Kız Lisesi’nde tamamladı. Sonrasında İstanbul Belediye Konservatuarı tiyatro bölümünü ve Devlet Güzel Sanatlar Akademisi resim bölümünü okudu. Okuldaki arkadaşlarıyla beraber Akademi Tiyatrosu grubunu kurdu. 1957 yılında ilk sinema teklifini aldı ve Kamelyalı Kadın filminde başrol oynadı. İlk profesyonel tiyatro oyununu Sevgili Gölge oyununda sergiledi. Daha sonra Oda Tiyatrosunda Tersine Dönen Şemsiye adlı oyunu sahneledi. Oğlu Kerem Alışık‘ın doğmasıyla beraber tiyatroya ara verdi. 1960 lı yıllarda sinema filmlerinde rol almaya başladı. Bu zamana kadar 300 civarı filmde rol aldı. Sinemadan tekrar uzaklaşan Çolpan İlhan modayla ilgili çizimler yapmaya başladı.
 Daha sonra Kent Oyuncuları ile Güner Sümer’in “Yarın Cumartesi”‘nde oynadı. Kenterler ile de “Baharın Sesi”, “Nalınlar” ve “Aptal Kız”‘da sahne aldı. Bir süre sonra oğlu Kerem’in doğması ile tiyatroya ara verdi. 1960’ların ortasında sinema filmleri ile sanat yaşantısına geri döndü ve 300’e yakın filmde rol aldı. 1970’lerin sonlarına kadar sürekli filmlerde başrollerde oynayan İlhan sonra sinemadan koptu ve Moda çizimleri yapmaya yoğunlaştı. 1998 yılında Devlet Sanatçısı unvanını aldı. Eşinin ölümünden sonra Sadri Alışık Kültür Merkezi‘nin kurdu.

 Çolpan İlhan Ne Zaman Öldü?

Çolpan İlhan bugün ( 25.07.2014) sabaha karşı hayata gözlerini yumdu. Ölüm nedeninin kalp krizi olduğu söyleniyor.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık