DOLAR: 3.77 TL
EURO: 3.99 TL

Çocuklarımıza Koyduğumuz İsimler, Çocuklarımızın Hayatını Etkiler mi?

17.04.2014
70 kez görüntülendi

Çocuklarımıza Koyduğumuz İsimler, Çocuklarımızın Hayatını Etkiler mi?

Bana ismini söyle sana hayatını söyliyeyim…

Hayatta hiçbir şeyin tesadüf olmadığını söyleyebiliriz. ‘İsimler yeni doğan bebeğe verilirken bile, farkında olmadan kişiler bebeğin geleceği üzerine karar verdikleri görüşü geneldir. Numörolojide tıpkı rakamların insanların üzerinde etkisinin olması gibi, harflerin de insanlar üzerinde çok büyük etkisi olduğunu yaşamda gözlenir. İnsanların kişilere isimlerine göre, önyargılı yaklaştıklarını da söylemek pek yanlış olmaz. Ayrıca insanların yakın çevresinde karşılaştıkları olumsuz kişilerin isimlerinin bu önyargıda etkisi olabiliyor. Dolayısıyla bu durum aynı isimde kişiler için önyargılı bir yaklaşımı da doğurabiliyor. Belki basit bir örnek ama, ‘Şaban’ ismi verilen bir çocuk, ister istemez dalga geçilebilen bir konuma maruz kalabiliyor. Bu yazımızla beraber çocuklarımıza koyduğumuz isimlerin onların hayatındaki etkisini mercek altına alıyoruz. Bakalım neymiş bu etkiler?

İsimlerin kişilik gelişimi ve kişilik yapısında etkisi olduğunu fakat bunu herkes için söylemenin doğru olmadığını ifade eden uzmanlar ismin, kişide tanımlama yapmasına ve zihinsel kurgu oluşturmasına neden olduğunu söyledi. Zamanla kişinin ismiyle özdeşleşir davranışlarda bulunabileceğine dikkat çekenuzmanlar, kişilerin ismine uygun davranmak konusunda kendini şartlandırabileceğine, kişiyi isminin ifade ettiği anlamı ya da kişiyi rol almaya ittiğine vurgu yaptı.
Anne ve babaların çocuklarını severken güzel sözlerle sevmesi gerektiğine de dikkat çeken uzmanlar aksi halde zihinde yapılan kodlamalarla kişilerin o role büründüklerini belirtti.
Vural, Savaş, Volkan, Alev gibi isimlerin kişilerde anlamlarına ilişkin etki yaptığının da altını çizen uzmanlar, aile ve çevredekilerin kişilere isimlerinin anlamına paralel davranışlarda bulunması halinde o kişilerde saldırganlık, agresiflik, heyecanlılık…vs. tepkiler gelişebileceğini söyledi.
İsim verilirken iyi düşünülmeli!
Güzel isimlerin kişilerde güzel rolleri getireceğini belirten uzmanlar isim verilirken iyi düşünülmesi gerektiğini kaydetti. uzmanlar isimlere ilişkin örnek de verdi.
“Heyecan isimli bir hastamız vardı. Bayılma ve krizler görülüyordu kendisinde. Çünkü ismini duyunca heyecan isminin kendisinde cinleri çağrıştırdığını söylüyordu. Bu çağrışımla bir korkuya kapılıyordu. Cinin toplumdaki anlamı nedeniyle tedirgin oluyordu. Daha sonra aile bu kişinin ismini değiştirdi.
Mesela Muhammed ismi Osmanlı zamanında, yakın dönemde çok kullanılmadı. Çünkü o isme uygun, yakışır davranamazsa kişi saygısızlık etmiş olur düşüncesiyle Mehmet ismini kullanmışlar hep. Çünkü kişi taşıdığı isme uygun davranamazsa o ismi karşı tepki de geliştirebiliyor.”
Aileler çocuklarına isim verirken karakter oluşumu üzerindeki etkisini göz önünde bulundurarak isim vermeleri gerektiğini vurgulayan uzmanlar, çocuğun 10-20 yıl sonra toplumda kendini nasıl hissedeceğini ailenin öngörmesi gerektiğini söyledi. uzmanlar ailelerin çocuklarına toplumsal kabul görmüş isimlerin vermeleri gerektiğini, çocuğun kişilik bölünmesine sebep olacak isimlerden uzak durulması gerektiğini hatırlattı.
Bugün Almanya’da Hitler ismi kullanılmıyor
Bugün Almanya’da Hitler isminin çocuklara verilmediğinin de altını çizen uzmanlar, bulundukları zamanın kahramanı olarak görülen ancak bugün kuru bir kahramanlıktan öte gidemeyen, zulüm ve gözyaşına neden olmuş Cengiz gibi isimlerin de çocuklara verilmemesi gerektiğini de dile getirdi. uzmanlar aileler çocuklarının acımasız, merhametsiz zulüm sever biri olmalarını istemiyorsa bu gibi isimlerden uzak durması gerektiğini söyledi.
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık