DOLAR: 3.77 TL
EURO: 3.99 TL

ÇOCUĞUMA KİTAP OKUMA ALIŞKALIĞI NASIL VEREBİLİRİM?

03.04.2014
92 kez görüntülendi

ÇOCUĞUMA KİTAP OKUMA ALIŞKALIĞI NASIL VEREBİLİRİM?

Okumak ülke olarak alışkanlık edinemediğimiz bir alışkanlık. Kelime daarcığımıza yardımcı olan, bizi rahatlatan, analitik düşünme fırsatı sağlayan bu alışkanlık küçük yaşta edinilmeli. Küçük yaşta edinilen bu alışkanlığın kalıcılığı şüphesiz daha fazladır. Bu yazımızda sizler için çocuklarımıza bu alışkanlığı nasıl aşılarız için küçük taktikler hazırladık. Buyrun yazımıza…

 

1. Hikaye ve Öyküleri sevmesini sağlayın

Kurgusal ve hayal ürünü hikayeleri okumayı seven çocukların edebi eserleri ve diğer kitapları okuması daha kolaylaşır. Bunu başarabilmek için çocuğunuza kurgusal bir film izletip, filmin arkasında yatan hikayeyi ona sorabilir veya yatmadan önce ona seveceği öyküler okuyarak kitaplara olan aşinalığını arttırabilirsiniz.

2. Rol model olun

Onun önünde kitap okumak çok etkilidir. Sizi özellikle kapağı ilgi çekici kitaplar okurken görmesi onun ilgisini arttıracaktır. Okuduğunuz kitap hakkında sorular sorabileceğini de belirtebilirsiniz. Soracağı sorulara detaylı cevaplar vererek kitabın ana fikrini anlatabilirsiniz. Siz nasıl kitap okumayı seviyorsanız, onun da sevebileceğini ona anlatabilirsiniz.

3. Düzenli olarak kütüphaneye uğrayın

Çocuğunuz ilk kitabını bitirir bitirmez onu kütüphaneye götürün. Beraber kütüphane günleri belirleyin ve bu gezileri eğlenceli hale getirmeye çalışın. Düzenli olarak yapacağınız kütüphane ziyaretleri kitap okuma alışkanlığına büyük katkılar sağlayacaktır.

 

4. Okuma oyunları türetin ve oynayın

Okuma konusunda yaratıcı olun ve okuma oyunları türetin. Her hangi bir kitabı bitirdiğinde ona kitaptan sorular sorun ve doğru cevapladıkça onu ödüllendirin. Ama vereceğiniz ödüllerin küçük olmasına dikkat edin. Ödülün değeri fazla artarsa, kitap okumak, çocuğunuz için sonunda sadece ödül alacağı bir eyleme dönüşebilir.

5. Kitaplara saygı göstermeyi öğretin

Eğer evdeki kütüphanenizden (büyük ya da küçük evde kesinlikle bir kütüphaneniz olsun) bir kitap yere düşerse onu hemen yerden kaldırın ve yerine koyun. Kütüphanenizde kitaplar düzensiz duruyorsa hemen onları düzeltin ve simetrik hale getirin. Bunları yaparken çocuğunuzun sizi izlediğine emin olun ve hatta onun da bu düzenlemeye katılmasını teşvik edin.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık