DOLAR: 3.81 TL
EURO: 4.09 TL

ÇOCUĞUMA 1 YAŞINA KADAR NE YEDİRMEMELİYİM? SAKINCALI GIDALAR NELERDİR?

03.04.2014
53 kez görüntülendi

ÇOCUĞUMA 1 YAŞINA KADAR NE YEDİRMEMELİYİM? SAKINCALI GIDALAR NELERDİR?

Bebek ve bebek beslenmesi şüphesizki riske atılmayacak kadar önemli. Hergün sayısız araştırma sonuçlarıyla karşı karşıya kalıyoruz. Bir konu var ki sizler için seçtik. Çocuğumuzdan  sakınmamız gereken besinler.

Bebeklerde beslenme konusunun önemi henüz anne karnındayken başlıyor. Bu süreçte dengeli ve doğal beslenerek anne adayları bebeklerinin gelişimine yardımcı oluyor. Doğumdan sonra ise devreye anne sütü giriyor. Bebeklere ilk 6 ay yalnızca anne sütü öneriliyor. Çünkü bebeğin ihtiyaç duyduğu tüm vitaminleri anne sütü barındırıyor. Anne sütü gerçekten bebeklerin bağışıklık sistemi için mucizevi bir besin.

Bebeğin kilo ve boy gelişimine bağlı olarak 4-6 ay arasında ek gıdaya geçiş dönemi  başlıyor. Bunun sebebi büyüdükçe bebeğin artık anne sütünden fazlasına ihtiyaç duyması. Amacımız yeni yiyecekler tattırarak hem bebeğin çok yönlü beslenmesini sağlamak hem de bebeğimize damak tadı oluşturmak. Bunu yaparken dikkat etmemiz gereken çok önemli bir husus var. 1 yaşından önce bebeğimizin yememesi gereken yiyeceklerden uzak durmalıyız. Peki bu yiyecekler neler?

Bal

Bebeklerde botulizm isimli bir besin zehirlenmesine neden olabiliyor.

İnek sütü

1 yaşından önce inek sütü bebeklerde demir eksikliği ve kabızlık yapabiliyor. Ayrıca 1 yaşından önce inek sütü tüketen bebeklerde alerjik reaksiyonlar görülebiliyor.

Yumurta akı

1 yaşından önce tüketilmesi durumunda yumurta akı, alerjik reaksiyonlara sebep olabiliyor.

Kivi, ananas gibi tropikal meyveler, çiğ domates, çilek

Bu tip gıdalar 1 yaşından önce tüketilmesi durumunda alerjik reaksiyonlara sebep olabiliyor.

Şarküteri ürünleri

Salam, sucuk, sosis gibi işlenmiş veya ısıl işlem görmüş gıdalar bebekler için zararlı gıdalar sınıfına giriyor. Sadece 1 yaşından önce değil, çok daha uzun bir süre bebeğinizi bu tip gıdalara alıştırmamaya çalışın.

Konserve ve paketlenmiş ürünler, hazır meyve suları

Konserver ve bunun gibi ürünler katkı maddesi ve çeşitli koruyucular içerdiğinden bebeklerin bağışıklık sisteminde olumsuz yönde etki ederler. Yine bu tür gıdaların olabildiğince sonra verilmeye çalışılması önerilmektedir.

Kahve, çay, çikolata

Kafein içeriği yüksek olan gıdalar veya içecekler, bebeklerin zeka gelişiminde önemli olan demir emilimini azaltıyor. Ayrıca bebeklerde agresif tavırların artmasına yol açabiliyor. Bu sebeplerden ötürü mümkün olduğunca uzun bir süre bu tür gıdalardan uzak durulmasında fayda var.

Tuzlu, salçalı, baharatlı gıdalar

Bebeklerin damar gelişimini etkilediğinden ilk 1 yıl bebek beslenmesinde tuz yer almamalı. Mümkünse ilerleyen yıllarda da bebeğinizin tuz tüketimini sıfırda tutmanızda fayda var. Nitekim bir çok gıdada zaten tuz mevcut. Ayrıca baharatlı gıdalardan da ilk yıl kaçınmak gerekiyor çünkü bu tür gıdalar  bebeklerde sindirim problemlerine neden oluyor.

Kuruyemiş, şeker, sakız

Bu tip yiyecekler bebeklerde boğulmaya neden olabiliyor. Kuruyemişlerin hepsi zararlı değil. Özellikle ceviz ve badem gibi bebeklerin gelişimine faydalı olan kuruyemişler rondodan geçirilerek veya iyice dövülerek bebeğe verilebilir.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık