DOLAR: 4.66 TL
EURO: 5.48 TL

Çizgi film nasıl yapılır? Çizgi Film Ne Kadar Sürede Yapılır?

16.02.2015
195 kez görüntülendi

Çizgi film nasıl yapılır? Çizgi Film Ne Kadar Sürede Yapılır?

Daha çok küçüklere hitap ettiği söylenen çizgi filmlerin arka planında çalışan büyükleri, işin mutfağında neler olup bittiğini merak mı ediyorsunuz. Buyurun beraber bir göz atalım.

Çizgi film nasıl yapılır?

Çizgi filmlerin küçüklere hitap ettiği söylenir, bu yüzden televizyonda gördüğümüzde hemen kanalı değiştiririz. Fakat onlarca yetişkinin saatlerce uğraşarak bir çizgi film ortaya çıkardığını çoğumuz düşünmüyoruz bile. Çizgi filmler tahmin edileceği üzere çizimlerin arka arkaya hızlıca geçirilmesi mantığına dayanmaktadır. Her gün televizyonlarda gördüğümüz çizgi filmlerde saniyede 24 kare geçmektedir. Eskiden çizgi film yapımında karakalemle çizilmiş resimler kullanılırdı. Fakat 1980′li yıllardan sonra bilgisayar kulanımı ile çizgi film yapım işleri eskiye nazaran daha kolaylaşmıştır. Yine de karakalemle çizilen resimler önemini yitirmemiştir. Hala bu şekilde çizilen resimler bilgisayara taratılarak, hareketllik kazandırılmakta ve seslendirilmektedir.

Çizgi Film Ne Kadar Sürede Yapılır?

Ufak bir hesapla bir çizgi filmin 10 saniyesi için 240 resim yapılması gerekmektedir. Ortalama bir çizgi sinemanın yani 1.30 – 2 saatlik bir çizgi sinemanın hazırlanışı yaklaşık 1- 1.5 yıl civarı zaman almaktadır. Bu da bu işin arkasında dönen büyük emekleri gözler önüne sermektedir. Anlaşılacağı üzere çizgi film uğraş gerektiren bir iştir. Bir çizgi filmin yapılabilmesi için yaklaşık 100 kişilik bir ekip ve büyük stüdyolar gerekmektedir. Maddi açıdan ucuza mal olan çizgi filmlerin maliyeti, sarf edilen emek ve titiz çalışmalar sonucu milyon dolarlara çıkabiliyor. Ortalama bir çizgi filmin bir dakikasının maliyeti 4 bin doları bulmaktadır.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Çizgi film nasıl yapılır? Çizgi Film Ne Kadar Sürede Yapılır?, 10.0 out of 10 based on 1 rating

Çizgi film nasıl yapılır? Çizgi Film Ne Kadar Sürede Yapılır? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık