DOLAR: 3.79 TL
EURO: 4.05 TL

ÇİM BİÇMENİN PÜF NOKTALARI NELERDİR?

19.05.2014
81 kez görüntülendi

ÇİM BİÇMENİN PÜF NOKTALARI NELERDİR?

Yemyeşil, iç açan görüntüsü ile çimler bahçelerimizin, parklarımızın olmazsa olmazıdır. Çim, her türlü amaçla gerçekleştirilen peyzajın da ana unsurudur. Görsellikte ve kalitede maksimum verim alabilmek adına çimler düzenli bir bakıma mutlaka tabi tutulmalıdırlar. Çim bakımının ana unsurları ise, sulanması, ilaçlanması ve biçilmesidir. Sulama her türlü bitkide olduğu gibi çimler açısından da hayati öneme sahiptir. Ot zararlılarından korumak adına keza ilaçlama da öyledir. Tüm bu adımlar ile elde edilen gür ve bakımlı çimlerin ise düzenli bir şekilde biçilmesi de kalıcılık açısından önemlidir. Bu yazımızda sizlerle çim nasıl biçilir hakkında bilgiler paylaşacağız…

 

Çimler Nasıl Biçilir

Çim biçilmesi gerçekten  ihmale gelmez bir iştir.  Düzenli bir sulama ile beraber bir çim alanın hayatiyetini sağlayan en önemli unsurdur.

Çimler ılık ve yağışlı  zamanlarda çabuk uzar. Bu dönemlerde haftada iki kere biçilmeleri gerekebilir Sıcak ve kuru havalarda ise büyümeleri yavaşlar ve daha seyrek biçilir.

Çimlerin boyu 5 cm.’i geçince biçilmelidir. Fazla uzamış çimler ilk seferde derin biçilmez. Yavaş yavaş kısaltılır.

Önce  çim makinasının bıçağı uygun yüksekliğe getirilir. Standart kesim için 2,5 cm. yükseklik uygundur. Çok ince yapraklı çimler 1 cm.  kadar kısaltılabilirse de ev bahçeleri için pek tavsiye edilmez.

Biçmeden önce esnek çim tırmığı ile her türlü artık ve kuru yapraklar temizlenir. Tırmıklama sırasında  otlar havalandığı için daha sağlıklı biçilir. Özellikle yonca gibi yayılan yabani otlar bu işlemle kabarır ve dipten biçildiği için körelir.

Çimler özellikle sıcak ve güneşli havalarda akşamüstü biçilir. Hemen sonrasında bolca sulanır. Su verilmezse çimler kolayca sararır.

Çim saha kuru olmalıdır. Aksi halde ıslak çim kırpıntıları ve toprak makinanın içine, özellikle silindirli makinalarda bıçaklara sıvanarak zarar verir. Elektrikli makinalar ile ıslak çimleri biçmek tehlikeli olabilir.

Spor sahalarındaki gibi çizgiler halinde biçim sadece silindir bıçaklı makinalarla mümkündür.

 

ÇİM ARTIKLARI

Çim biçilirken çıkan artıklar mümkün olduğu kadar bahçede bırakılmamalıdır. Bu artıklar hastalık yapar. Çim makinasının toplayıcı bir sepeti olmasına dikkat edilmelidir.
Ot ilacı ve yabani tohumlar taşımayan çim artıkları kompost yapımında kullanılabilir. Veya bu kırpıntılar önce serilerek hafiçe kurutulur. Daha sonra ağaç, sebze ve gül yataklarına 2-3 cm. kalınlıkta serilerek malç malzemesi olarak faydalanılır. Ot ilacı yapıldıktan sonra  ilk 4  biçimden çıkan artıklar atılır. Daha sonrakiler kullanılabilir.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık