DOLAR: 3.77 TL
EURO: 3.99 TL

Çikolatanın Tarihçesi Nedir?

15.09.2014
65 kez görüntülendi

Çikolatanın Tarihçesi Nedir?

“Çikolatanın tarihçesi nedir? Kakao ne zaman keşfedildi? Çikolata ne zaman ve kim tarafından bulundu? İlk çikolata ne zaman üretildi?” Çikolatanın tarihi hakkında merak edilenler bu yazıda.

Günümüzde en çok tüketilen yiyeceklerden biri çikolatadır. Sütlü, bitter, beyaz, üzümlü, fıstıklı, kahveli pek çok çikolata çeşidi ve çikolata markası bulunmaktadır. Peki bu vazgeçilmez besin maddesinin, kimilerine göre mutluluk kaynağının bulunuşu nasıl olmuştur?

Çikolatanın Tarihçesi Nedir?

Çikolatanın ana maddesi kakaodur. Çikolata kakao ağacının çekirdeklerinden elde edilir. Kakao ağacını ilk olarak Güney Amerika yerlileri ve gelişmiş bir uygarlık olan Mayalar keşfetmiştir. Mayalar MS.600 yılında kakao çekirdeklerini kullanarak kakaolu bir içecek meydana getirdiler. Mayalar gibi Aztekler de bu sıcak içeceğin adeta bağımlısıydı. Ve halkın alt kademelerinden üst kademelerine kadar herkes bu içeceğin tadına bakabiliyordu. Avrupa’nın kakao ile tanışması ise Kristof Kolomb ile olmuştur. Kristof Kolomb keşif sırasında Azteklerin bu içeceği tükettiklerini gördü. Bir diğer İspanyol kaşif Hernando Cortes ise bu ilginç ürünü İspanya’ya götürdü. Kakao bununla birlikte İspanya’da tüketilmeye başlandı. Bir süre sonra Fransa da kakaoyla tanıştı. Fransa Kralı 15.Louis kakaodan karışımlar üretip satması için David Chaillou’ya yetki verdi. Ve çikolatanın ilk kez üretimi David Chaillou ile oldu. Uzun süre saray dışına çıkamayan çikolata Antoine Brutus Meiner’in 1825’te ilk çikolata fabrikasını kurması ile her kesime açıldı. Daha sonra İsveçli Daniel Peter’in çikolataya süt eklemesiyle sütlü çikolata imal edilmiş oldu.

 

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık