DOLAR: 3.78 TL
EURO: 4.04 TL

Charles Darwin Kimdir? Evrim Teorisi Nasıl Oluşmuştur?

12.07.2014
75 kez görüntülendi

Charles Darwin Kimdir? Evrim Teorisi Nasıl Oluşmuştur?

Bu yazımızda Charles Darwin kimdir, evrim teorisi nasıl oluşmuştur gibi sorularınıza cevap bulabilirsiniz. Ek olarak evrim teorisi hakkında ayrıntılı bilgilere de bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Charles Darwin Kimdir?

Charles Darwin 12 Şubat 1809 – 19 Nisan 1882 tarihleri arasında yaşamış bir İngiliz biyologdur. Ednburgh Üniversitesi’nde tıp okuduktan sonra Cambridge Üniversitesi’nde teoloji okumuştur. Aldığı eğitimler sonucu doğa bilimlerine ve doğa tarihine olan ilgisi de artmıştır. Jeolojik süreçlerin bugünkülerle aynı olduğunu savunan bir teori üreterek iyi bir jeolog olarak da adını duyurmuştur. Charles Darwin, doğal seçilim yoluyla canlıların tek bir atadan evrildiğini öne sürerek, bu konu hakkında oldukça güçlü kanıtlar dahilinde bilim dünyasına evrim teorisini sunmuştur. Evrim teorisi 1930’lu yıllarda bilim dünyası tarafından kabul edilmiştir. 

Evrim Teorisi Nasıl Oluşmuştur?

Evrim bir popülasyonun genetik birleşiminin mutasyonlar sayesinde zaman içinde değişmesi anlamına gelir. Evrim teorisi, genlerde oluşan mutasyonlar, göçler sonucu varyasyonların ortaya çıkması üzerine kuruldur.

Evrim Teorisi, doğal seleksiyon ve evrimleşmenin sonucu olarak türlerin evrimleştiğini öne sürer. Bu teoriyi de evrime etki eden faktörler ve mekanizmalar ile açıklar.

Bir olgu olarak Evrim, aynı zamanda ilke olarak da bilim dünyası içinde gerçekliği hakkında tartışmasız olup evrimin tanımlanmış olan mekanizmaları arasında hangilerinin daha ağır bastığı veya daha çok evrime etki ettiği, bunun yanında hangi faktörlerin hangi oranlarda evrim süreçlerinde etkili olduğu, bu çeşitli evrim kuramlarının incelediği ve açıklama getirdiği alanlardır. Evrimin nasıl olduğuna dair araştırmaların açıklanmasında bu yüzden değişik evrim teorilerinden bahsedilir.

 

 

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Charles Darwin Kimdir? Evrim Teorisi Nasıl Oluşmuştur? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık