DOLAR: 3.52 TL
EURO: 3.95 TL

Cemil Topuzlu Kimdir?

18.09.2014
263 kez görüntülendi

Cemil Topuzlu Kimdir?

“Cemil Topuzlu kimdir? Cemil Topuzlu’nun biyografisi nedir? Cemil Topuzlu neden önemli bir kişidir?” diye merak ediyorsanız yazımızı okuyabilirsiniz.

Cemil Topuzlu Kimdir?

Türk cerrah ve eski İstanbul belediye başkanıdır.

18 Mart 1866′da İstanbul’da Üsküdar’ın Salacak semtinde doğan Cemil Topuzlu’nun babası Şura-yı Devlet başkanlarından Topuzoğlu Yusuf Ziya Paşa, annesi ise Kazasker Hacı Tahir Efendi’nin kızıdır. Cemil Topuzlu bir süre Üsküdar’da Paşakapısı Askeri Rüştiyesi‘nde, bir süre Mekteb-i Sultani’de ve daha sonra babasının Şam’daki görevi sebebiyle Şam Askeri Rüştiyesi’nde okumuştur. 1880 senesinde mezun olmuş ve İstanbul’a dönmüştür. 1882’de Kuleli’deki Mekteb-i Tıbbiye-i Askeriye İdadisi’ni, 1886’da ise Gülhane’deki Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane’yi bitirmiştir. Ve yüzbaşı rütbesiyle hekimlik diplaması almıştır. 1887’den itibaren 3 yıl Paris‘te hekim olarak çalışmıştır. 3 yılın ardından İstanbul’a dönmüş ve Haydarpaşa Askeri Hastenesi‘nin Hariciye bölümü şefliğine atanmıştır. 1991’de Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane‘de hocalık yapmaya başlamıştır. Bu sırada yeniden düzenlediği Zeynep Kamil Hastanesi‘ni ilk özel hastane olarak kullanıma açmıştır. Daha sonra Şişli Etfal Hastanesi’nde operatörlük yapmıştır.  Aynı zamanda Sultan 2.Abdülhamit’in saray cerrahlığını da yapan Cemil Topuzlu 2.Abdülhamit tarafından görevlerindeki başarılar sebebiyle mareşalliğe yükseltilmiştir. 2. Meşrutiyetin ilanından sonra askerlikten ayrılmıştır. 1909 yılında Tıbbiye-i Mülkiye ile Askeri Tıbbiye’nin birleşmesini ve Tıp Fakültesi adı ile hizmet vermesini sağlamıştır. Haydarpaşa’da kurulan bu fakültenin başına geçirilen Cemil Topuzlu, fakültenin Rumeli’ye taşınması üzerine görevinden ayrılmıştır. 1912 yılında İstanbul Şehremini (belediye başkanı) seçilen Cemil Topuzlu, 1.Dünya Savaşı yıllarını Cenevre’de geçirdi ve savaşın ardından 1919 yılında 2.kez İstanbul Şehremini seçildi. Daha sonra görevinden ayrılıp Damat Ferit Paşa hükümetinde Nafia Nazırı olan Topuzlu daha sonra Fransa’ya gitmiş ve idarecilik görevini bırakıp kendini tıp alanındaki çalışmalarına vermiştir.

Cemil Topuzlu Türkiye’deki modern cerrahinin kurucusu ve tıp alanındaki çalışmaları ve uygulamalarıyla dünya çapında da öncü bir hekimdir.

Vefat ettiği sene, Cemil Topuzlu’nun ismi Harbiye Açıkhava Tiyatrosu‘na verilmiştir.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık