DOLAR: 3.80 TL
EURO: 4.05 TL

Çay Nasıl Keşfedilmiştir?

23.07.2014
71 kez görüntülendi

Çay Nasıl Keşfedilmiştir?

Bugün hemen hemen hepimizin vazgeçilmezi olan,adı geçince hemen canımızın çektiği,karşı koyamadığımız,adına onca şair tarafından birçok söz yazılmış ancak hakkında hala yazılacak o kadar çok söz olan şey ne diye sorsam ne cevap verirdiniz? Bizim cevabımız ne olurdu merak ediyor musunuz? Bu soruya bizim cevabımız ”çay” olurdu.Hepimizin içmeyi bu kadar çok sevdiği asla vazgeçemediği çayın geçmişi hakkında hiç düşündünüz mü?Çayı kim buldu? Nasıl buldu?Eğer o olmasaydı biz ne yapardık dediniz mi?İşte bu yazımızda bu sorularınızın cevapları için çayın tarihçesinden bahsedeceğiz.

Çay Nasıl Keşfedilmiştir?

Çayı milattan önce 2737 yılında Çin İmparatoru Shen Nung bulmuştur.Çin İmparatoru Nung bir gün bahçesinde bir kapta su kaynatırken şansa eseri oturduğu yerin üzerindeki dallardan kabının içine iki tane ot düşmüştür.Bunları çıkarmaya üşenen Çin İmparatoru Nung kapta ısıttığı suyu içerken burnuna çok hoş kokuların geldiğini fark etmiştir.Daha sonra sıcak suyu içen Nung suya buruk ve hoş bir tat geldiğini fark etmiş ve bu ağaçlardan imparatorluğun her yerine dikilmesini emretmiştir.

ÇAYIN TARİHSEL YOLCULUĞU

Çay, 780 yılında Çin’de ticaret bulunduktan sonra bir rahip tarafından Japonya’ya götürülmüştür ve 815 yılında Japonya’da da çay ticareti başlamıştır.Çayı Avrupa’ya götüren olay ise Venedikliler olmuştur.Venedikli bir yazar yayınladığı bir seyahatname de İranlı bir tüccardan tattığı çayları büyük bir gösterişle anlatmıştır.Hindistan,Yeni Zellanda ve Avustralya gibi ülkelerin batılılar tarafından tanınması ile de çay bütün medeniyetlere ulaşmıştır.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık