DOLAR: 3.80 TL
EURO: 4.05 TL

Camı İlk Kim Bulmuştur? Camın Tarihçesi Nedir?

19.07.2014
70 kez görüntülendi

Camı İlk Kim Bulmuştur? Camın Tarihçesi Nedir?

Hepimizin günlük hayatında birçok işinde kullandığı ve birçok işini gören cam eşyalar adeta bizim hayat kurtarıcılarımızdır.Bu yazımızda da bu hayat kurtarıcılarımızın tarihçesini ve nasıl geliştiklerini detaylı bir şekilde ele aldık.

CAMIN TARİHÇESİ NEDİR?

Öncelikle cam,kumun ateşe atılarak eritilmesi ile oluşturulan saydam bir maddedir.Cam genelde alkali ve toprak alkali maddelerden meydana getirilmektedir ve bazen boratlar ile alüminatlar içerebilmektedir.

Camın ilk olarak ne zaman ortaya çıktığı net bir şekilde tahmin edilmemektedir.Ancak bu konuyla ilgili en çok kabul gören inanış,M.Ö 3000 dolaylarında yaşanan Tunç Çağında ortaya çıktığıdır.Camın ortaya çıkışı ile ilgili elde edilen en eski bilgi M.Ö 1551-1527 yılları arasında yaşayan ve bir firavun olan Amenhotep’e ait büyük bir boncuktur.

Bunun dışında mozaik camın Mısırlılarda İskenderiye’ye ait sanatçılar tarafından bir takım renkli desenler ortaya çıkarmak için kullanıldığı bilinmektedir.

Cam üfleme sanatı ise M.Ö 1.yüzyılda Suriye vatandaşı olan cam ustaları tarafından bulunduğu ve geliştirildiği tahmin edilmektedir.

15.  yüzyıla gelindiğinde ise Venedik’te Cristallo adı ile ilk kristal cam icat edilmiştir.1675 yılında yine Venedikli bir cam ustası olan George ,camla kurşun oksidi birleştirerek kurşunlu kristal camı ortaya çıkarmıştır.

Camdan yapılan levhaların ortaya çıkışı ise 25 Mart 1902 tarihine dayanmaktadır.İrving Colburn isimli bir vatandaş camdan yapılan pencereler için seri üretim yapmaya başlayarak camdan yapılan levhalarında patentini almıştır.

Camdan yapılan kavanozlar ya da şişeler ise cam şekillendirme makinesi adı altında paten alan Michael Owen tarafından 2 Ağustos 1904 tarihinde bulunmuştur.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Camı İlk Kim Bulmuştur? Camın Tarihçesi Nedir? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık