DOLAR: 3.52 TL
EURO: 3.96 TL

Camera Obscura Nedir?

16.09.2014
159 kez görüntülendi

Camera Obscura Nedir?

Camera obscura nedir? Camera obscura ne zaman bulunmuştur? Camera obscura’nın önemi nedir? Bu yazımızda camera obscura ile ilgili soruların yanıtlarını hazırladık.

Camera Obscura Nedir?

Camera Obscura, karanlık oda anlamına gelmektedir. Üzerinde minik bir delik olan karanlık bir odaya günün aydınlık bir vaktinde girildiğinde deliğin karşısındaki duvarda bir görüntünün ortaya çıktığı görülür. Bu optik yasaları sonucu meydana gelmiş bir olaydır. Işık doğrusal bir şekilde ilerler ve yansıtıcı yüzeyden geri yansır. Eğer ışığın geçtiği delik çok küçükse ışık ışınları saçılmadan geçer. Işık ışınları deliğe paralel bir yüzeye yansıtıldığında, yansıtıcı cismin ters görüntüsü meydana gelir. MÖ 5.yy’da Çinli filozof Mo Ti küçük bir delikten geçen ışık sayesinde oluşan görüntüyü kaydeden ilk kişidir. Daha sonra Aristoteles, Ibn Al-Haitam, Leonardo Da Vinci gibi bilim adamları camera obscura ile görüntü oluşumuna ilişkin deneyler yapmış, tanımlar ve yöntemler geliştirmeye çalışmıştır.

Camera Obscura’nın Önemi Nedir?

Camera obscura fotoğraf makinesi ve kameranın icadına yol açan en önemli buluştur. Camera obscura’nın keşfi dönemin ressamları için büyük bir gelişmeydi. Pek çok ressam manzara resimlerini camera obscura ile yapmaya başladı. Karanlık odanın bir tarafına tuvali koyuyorlar, odanın dışa bakan tarafına açtıkları küçük delikten ters yansıyan görüntünün tuvalin üzerine düşmesini sağlıyorlardı. Resmin ana hatlarını bu şekilde oluşturuyorlar, resmin geri kalan kısmını karanlık oda dışında tamamlıyorlardı.

Öte yandan optikteki gelişmeler de bu resim yapma tekniğine yeni özellikler katmaya başladı. İlk defa bir mercek sayesinde karanlık odalar daha küçük yapılabilir ve taşınabilir hale geldi. Böylece ilk fotoğraf makinasının temelleri atıldı.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık