DOLAR: 3.79 TL
EURO: 4.05 TL

BUZDOLAPLARI SANDIĞIMIZ KADAR SAĞLIKLI MI?

28.03.2014
1.454 kez görüntülendi

BUZDOLAPLARI SANDIĞIMIZ KADAR SAĞLIKLI MI?

Buzdolapları günümüzde evlerin demirbaşı haline geldi. Öyle ki insanlar ev almıyor buzdolabı alıyor. yiyeceklerimizin taze ve bozulmadan kalmasını sağlamak için buzdolapları şart. Peki bu buzdolapları gerçekten sanıldığı kadar sağlıklı mı? Buzdolapları yiyecekleri güvenle saklamak için olsa da son yapılan araştırmalar bunun aksine bakteri yuvası olabileceğini de gösterdi. Buyrun hep beraber öğrenelim…

Buzdolaplarının en tehlikeli bölümü ise meyve ve sebzelikler. Bu bölümde bu yıl özellikle Avrupa’da birçok kişinin ölümüne yol açan e.coli, salmonella ve listeriya gibi ölümcül bakterilere rastlandı.

yiyecekleri_dogru_saklamak_icin_ipuclari_1

129 Bin bakteri!!!

Dondurucu kısım olmayan buzdolapları incelendiğinde santimetre kareye 7850 koloni şeklinde yerleşmiş bakteri tespit edildi. Hatta bunun 129.000 bakteriye kadar çıktığı görüldü.

Bu rakam tavsiye edilen standardın ise çok üstünde. Temiz ve sağlık standartlarına uygun bir buzdolabında bu rakamın santimetre kareye 0-10 bakteri biçiminde olması gerekiyor.

Tehlikenin büyük olduğuna dikkat çeken uzmanlar “Buzdolabı yiyecekleri sağlıklı bir biçimde saklama görevini üstlenmelidir. Buzdolaplarının görevi sıcak havalarda daha da önem kazanıyor. Yeterince soğutmayan buzdolapları bakterilerin büyümesine neden olur.” şeklinde açıklama yaptı.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık