DOLAR: 3.79 TL
EURO: 4.05 TL

BuSkolyoz Nedir? Skolyoz Belirtileri Nelerdir?

24.08.2014
103 kez görüntülendi

BuSkolyoz Nedir? Skolyoz Belirtileri Nelerdir?

Duruş bozukluklarından kaynaklanan bir takım omurga rahatsızlıkları vardır.Bunların en yaygın olanlarından biri de skolyozdur.Sizleri bilinçlendirmek adına bu yazımızda skolyoz ve skolyuzun belirtilerini inceledik.

SKOLYOZ NEDİR?

Skolyoz,omurganın üç boyutlu olarak bakıldığında normale göre 10 derece eğilmesidir.Normal bir omurgada,omurgaya dışarıdan bakıldığında boyun,sırt ve bel kısımları düz bir hat şeklinde görülmektedir.Ancak skolyoz durumunda omurlar sağa ya da sola yer değiştirir ve kendi ekseni etrafında döner.

Omurgaya arkadan bakıldığında omurga üzerinde meydana gelen bozukluk çıplak gözle görülebileceği gibi her zaman çıplak gözle görülmesi mümkün olmayabilir.Bu durumlarda skolyoz ancak doktor kontrolü ya da röntgen ile anlaşılabilir.

Skolyozun ortaya çıkma nedeni çok çeşitli olabilmektedir.Okula giden çocukların yaklaşık olarak yüzde 2 sinde görülmektedir.Skolyozun en yaygın olan tipi idiyopatik skolyozdur ve görülme oranı yüzde 70 ile 90 arasındadır.Çoğu hastalıkta olduğu gibi skolyoz hastalığında da genetik faktörler rol oynayabilmektedir.Kız ve erkeklerde eşit oranda görünse de kızlardaki ilerlemesi daha fazla olmaktadır.

Skolyozun omurgada yarattığı eğrilikler minör ve majör olarak ifade edilmektedir.Eğriliğin en çok olduğu yer apeks ismini almaktadır.Skolyozun çeşidi bu apeksin seviyesine göre değerlendirilmektedir.

SKOLYOZUN BELİRTİLERİ NELERDİR?

  1. Bir kürek kemiği diğerine göre daha yüksek ya da daha belirgindir.
  2. Kafa izdüşümü leğen kemiklerinin ortasına denk gelmemektedir.
  3. Kollar yana sarkıtıldığında bir tarafta daha fazla boşluk olmaktadır.
  4. Bir kalça diğerine göre daha belirgin ve daha yüksektedir.
  5. Hastaya öne eğilmesi söylendiğinde sırtının bir tarafı diğerine göre daha yüksekte görülmektedir.Bu görüntü devenin hörgüçlerine benzer.
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

BuSkolyoz Nedir? Skolyoz Belirtileri Nelerdir? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık