DOLAR: 3.77 TL
EURO: 3.99 TL

BURUN KANAMASINA DAİR BİLMEMİZ GEREKENLER NELERDİR?

15.04.2014
124 kez görüntülendi

BURUN KANAMASINA DAİR BİLMEMİZ GEREKENLER NELERDİR?

Bu yazımızda ise sizlere sık sık başımıza gelen burun kanamasından bahsedeceğiz. Neden oluşur ve nasıl durdurulur gelin öğrenelim ve başımıza geldiğinde panik yapmayalım…

Burun Kanamasının En Sık Görülen Nedenleri

Çocuklarda Burunla Oynama, Yetişkinlerde Yüksek Tansiyon..

Burun kanaması kişileri endişelendiren ve sık karşılaşılan klinik bir tablodur. Genellikle iki şekilde görülür:

  • Gençlerde ve çocuklarda sık tekrarlayan ve az miktarda olan kanamalar: Bu kanamalar çoğunlukla burnun 1 cm. gerisinde oluşmaktadır. Bu bölge kan damarlarının çok yoğun olduğu bir bölgedir. Çocuklarda burun kanamalarının en sık sebebi burun karıştırmadır. Çocuklar burunlarını karıştırarak bu kılcal damarlardan çok yoğun olan bölgeyi zedelemekte ve tekrarlayan burun kanamalarına neden olmaktadır. Kuru havalarda ve üst solunum yolu enfeksiyonu geçirenlerde de burun kanamaları sık görülmektedir.
  • İleri yaştaki hastalarda görülen kanamalar: Şiddetli, kendiliğinden durmayan, çoğunlukla da burnun arka bölgelerinden kaynaklanan ve sıklıkla hastaneye yatırma zorunluluğu duyulan ciddi kanamalardır. Bu kanamalar daha çok tansiyon hastalarında ve kan sulandırıcı ilaç kullanımlarında ortaya çıkmakta, ciddi seyirli olmaktadır.

Burun kanamalarının bölgesel nedenleri:

Burna darbe alınması, burun kırıkları, yüz ve kafatası kırıkları, burun karıştırma, burna sıkılan kortizonlu ilaçlar, kokain kullanımı burun kanamasına neden olabilir. Ayrıca burundaki kıkırdak ve kemik eğriliklerinden dolayı da dar alandan hava hızlı akarak burnu kurutur, kabuklanmalar olur ve burun kanaması izlenebilir. Üst solunum yolu enfeksiyonları, nezle, grip, sinüzit gibi enfeksiyonlarla da sıklıkla burun kanamaları olabilmektedir. Burun, burun boşlukları ve genzin iyi ve kötü huylu tümörleri de yoğun burun kanamalarına neden olmaktadır. Ergenlik çağında erkek çocuklarda görülen damar tümörleri de şiddetli kanama yapabilmektedir.

Peki ya 

Burnunuz kanadığında nasıl durmanız gerekir?

Sakın kafanızı geriye yatırmayın!

Böyle yapmak kanamayı boğazınıza doğru yönlendirebilir. Yuttuğunuz kan midenizi kaldırır, bulantı ve kusmaya neden olabilir. Ya da ciğerlerinize kaçıp boğulmanıza… Tıpkı Atilla’nın başına geldiği gibi. En iyi tedavi dik bir şekilde oturup hafifçe öne doğru eğilmektir. Başınızı dik tutmak, akan kan miktarını azaltacaktır. Öne eğilmek ise kanın burundan kolayca çıkmasını sağlar.

Uzmanlara göre kanayan bir burnu, baş ve işaret parmağınızla burnunuzun yumuşak kısmını 5-10 dakika sıkarak durdurabilirsiniz. Bu kanın pıhtılaşmasını sağlar. Soğuk bir kompres yapmak ya da burun kemiğinizin üzerine buz koymak da yardımcı olabilir. Burun kanaması 20 dakikadan uzun sürerse ya da başınıza aldığınız bir darbeyle başladıysa, kesinlikle bir doktora görünmeniz gerekir.

Burun kanamasının bilimsel adı epistaksis’tir, Yunanca’da “yukarıdan damlamak” anlamına gelir. Burnun kanamasına neden olan faktörlerden en bilindik iki tanesi buruna yediğiniz bir yumruk ya da burun karıştırmaktır. Burnunuzdaki kılcal damarlardan oluşan karmaşık ağ, soğuk hava ya da klimadan kaynaklı ani sıcaklık ve basınç değişiklikleri nedeniyle zarar görebilir, hatta burnunuzu çok sert bir şekilde sümkürmek bile buna neden olabilir.

Neredeyse bütün burun kanamaları burnun ön kısmında, burun kemiği ya da septum’un altında meydana gelir. Buraya Kiesselbach bölgesi denir, çok korunmasız bir yerdir, çünkü suratınıza kan dağıtan bütün damarlar burada birleşir. Wilhelm Kiessalbach (1839-1902), Alman bir kulak-burun-boğaz uzmanıydı, Nosenbluten (“burun kanaması”nın Almanca’sı) adında kapsamlı bir ders kitabı yazmıştı.

Kadınların adet zamanlarındaki yüksek östrojen seviyeleri yüzünden artan kan basıncı burun damarlarının çatlamasına neden olabilir. Burun kanaması sayılmayan bu duruma “vekaleten regl” adı verilir.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık