DOLAR: 3.80 TL
EURO: 4.05 TL

Bruksizm Nedir ve Nasıl Olunur?

18.03.2014
36 kez görüntülendi

Bruksizm Nedir ve Nasıl Olunur?

Bruksizm

Unknown

Bruksizm teriminin anlamı nedir?

Bruksizm  diş gıcırdatma ve diş sıkma alışkanlığı için kullanılan tıbbi terimdir. Bu alışkanlığa sahip insanlar genellikle uyku sırasında olmak üzere gün içinde dişlerini sıkarlar. Bruksizm tanısı genellikle hastalığın ilerleyen zamanlarına kadar konulamaz çünkü çoğu insan bu alışkanlığının farkında değildir.

Spesifik bir sebebi yoktur. Fakat duygusal stres gibi pek çok faktörün bunu tetiklediği düşünülür. Bruksizm hastaların kişilik yapısı ile tetiklenebilir. Stres, gerilim, öfke, acı ve hayal kırıklığı yaşamak insanların bruksizm semptomları göstermesine neden olabilir. Dişlerinin kapanışı düzgün olmayan kişilerde (maloklüzyon), ebeveynlerinde bruksizim problemi olan çocuklarda bu probleme daha cok rastlanır. Rekabetçi, aceleci ve agresif insanlar da bruksizm için risk grubundadır.

Bruksizm Belirtileri 

Çene eklemindeki klik sebebiyle oluşan çeneye yayılan ağrı,
Dilde diş izleri,
Dişlerin çiğneme yüzeylerinde aşınma,
Diş gıcırdatma sonucu oluşan aşırı dentin hassasiyeti,
Baş ağrısı,
Dişlerde sallanma ve aralanma,
Dişlerde hassasiyet,
Dişlerde ve dolgularda kırıklar (özellikle ön dişlerde),
Yüzdeki kaslarda ve eklem yerinde (temporamandibular eklem) ağrı,
Eklemde açma kapama sırasında çıkan sesler, başlıca belirtiler arasında sayılabilir.

Bruksizm tedavisi nasıl olur ?

Hekiminiz tarafından yapılacak gece plağı en iyi tedavi yöntemidir. Ancak gece koruyucularının çoğunlukla tek başlarına yeterli olmayabilir.
Bu nedenle hastalığın sergilediği tabloya göre gece koruyucularının yanında bazı ek tedavilerinde uygulanması gerekmektedir:
Stres terapisi, rahat uyumayı sağlayıcı önlemler, kas gevşetici ilaç uygulaması, hatalı yapılmış diş dolgusu ve kaplamaların yenilenmesi, eksik olan dişlerin yerine koyulabilmesi için protez uygulamaları da ek tedavi yöntemleri olarak uygulanabilir.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık