DOLAR: 3.77 TL
EURO: 3.99 TL

Briç Nedir ve Nasıl Oynanır?

18.03.2014
138 kez görüntülendi

Briç Nedir ve Nasıl Oynanır?

Bu yazımızda briç oyunundan bahsedeceğiz. Oynayanları bağımlısı haline getiren, sayısız turnuvaları yapılan bu iskambil oyununa dair her şeyi bu yazıda bulabilirsiniz…

briç

Briç nasıl oynanır?

Briç 52 karttan oluşan standart bir deste ile oynanır. Karşılıklı oturan oyuncular ortak olarak oynarlar. Soldan başlayarak, tek tek ve sıra ile her oyuncuda 13 kart olacak şekilde tüm deste dağıtılır. Turnuvalarda önceden dağıtılmış kartlar özel kutu (bord) içinde hazır gelir ve her oyuncu kendisine ait gözdeki 13 kartı alır. Kartları dağıtan oyuncudan başlayarak sıra ile her oyuncu konuşarak ortağı ile anlaşmaya çalışır. Bu konuşmalar özel ‘briç lisanı’ içinde yapılmak zorundadır. Deklarasyon veya artırma aşaması olarak adlandırılan bu süreçte, oyuncular arasında başka bir konuşma olmaz. Artırma aşaması sonunda bir taraf 13 löveden belirli bir sayıda löveyi (her oyuncu bir kart oynadığında löve tamamlanır) almayı taahhüt eder. Buna briçte ‘kontrat’ denir. Bundan sonra oyun aşaması başlar. Konuşmalar sırasında belirlenen oyuncunun solundaki oyuncu ilk löve için bir kart oynar ve onun solundaki oyuncu -oynayan oyuncunun ortağı elini yere açar. Bundan sonra yerdeki kartların nasıl oynanacağına, oynayan oyuncu kendi eli ve yerdeki ele göre karar verir, kontratını yapmaya (gerekli sayıda löve almaya) çalışır. Diğer iki oyuncu da oynayan oyuncunun kontratını batırmak için beraberce savunma yapar. Kısaca briç; bir ortaklık (partnerlik) oyunu olup, gerek konuşma (artırma, deklarasyon) aşaması gerekse oyun aşamasında ortağının elini görmeden, daha önceki anlaşmaları dahilinde beraberce aynı hedef doğrultusunda hareket etmeye dayanır.Turnuva brici versiyonu, şansın etkisini en aza indirmesi ve zihni yetenekleri bilemesi nedeniyle diğer iskambil oyunlarından çok çoğunlukla Satranç’a benzetilir. Zekanın etkisi olduğu 2 iskambil oyunundan biridir.(diğeri blöf)

Dünyadaki en ETİK beyin sporu olan BRİÇ (Köprü), adındaki anlamıyla da gerçek anlamda kişiler kültürler ve dostluklarda gerçek bir köprüdür. Brici bambaşka bir dünya olarak da değerlendirebiliriz; Neden mi? Bricin kendi dili, kendi kurallar manzumesi ve platformu oldugundan.

Briç masasında tüm diller, tüm evrensel değişken toplumsal bakış açıları ve kişilikler boşa çıkar. Orada artık “Ben” yoktur, “biz” ve “bizler” vardır. Kendi lisanıyla konuşulduğu, kendi kurallar sistematiğiyle uygulanabildiği ve bizleri sığ “Ben” yaklaşımından uzaklaştırıp her sosyal insanın gerçekleştirmesi gereken “Biz” ve bizler mantalitesine taşıyan bir köprü olduğu için, bulunduğun alan içindeki diğer fertlere davranış tarzını kontrol altına almanı sağlayan bir spor olduğu için, kendi düşünce aktiviteni ifade etmeni sağlayan bir köprü olduğu için, elinde bulunan değerleri doğru ifade ederek ortağınla paylaşmanı sağlayan bir köprü olduğu için, sahip olduğun değerleri korumanı öğreten bir köprü olduğu için, birlikte yola çıktığın ortağına güvenmeyi öğreten bir köprü olduğu için, bazen istemsiz de olsa ortağın tarafından uğratıldığın kayıplara “canın Sağ olsun Ortak” demeyi öğreten bir köprü olduğu için, muhakeme yetini geliştiren bir köprü olduğu için, ilkel kazanma dürtülerini törpüleyen bir köprü olduğu için, rakiplerini sevmesen de saygı duymayı öğreten bir köprü olduğu için ve daha sayamayacağım bir çok insanı insan yapan “etik” değerleri içinde barındıran bir dünya olduğu için.

Briç Tarihi

Eskiden bazı çevrelerde “Briç” yerine “Hidiv” denmesinden yola çıkarak türk kökenli bir oyun olduğu iddia edilse de aslında İngiliz’lerin Whist isimli oyunundan evrimleşerek bugünkü haline gelmiştir. Oyunun Türk kökenli olmasına dair bir başka iddia da “briç” kelimesinin Türkçe “bir-üç” ifadesinden bozulma olduğu varsayımına dayanır. “Bir-üç” ifadesinin kökeni olarak ise oyun sırasında üç elin kapalı bir elin açık olması şeklinde bir yorum getirilmektedir. Ancak önceki iddia gibi bu iddia da asılsızdır. Bir başka iddia ise, 1910 lu yıllarda İngiliz subayların, bugünkü Galata Köprüsü altındaki kahvehanelerde oynadıkları bu oyuna “Bridge” adını koymalarıdır. Bu iddianında yersiz olma ihtimali büyüktür. Bu gün en yaygın oynanan biçimi olan “Kontrat Briç” versiyonunun kuralları 1920’lerde Amerikalı işadamı Harold Vanderbilt tarafından oluşturulmuştur. 1920 ve 1930’lu yıllarda Ely Culbertson ve 1940 ve 1950’li yıllarda da Charles Goren yazdıkları kitaplar ve katıldıkları radyo ve televizyon programları aracılığıyla bu oyunu popülerleştirmişlerdir. Türkiye’ye Fransa yoluyla girmiştir. Bu nedenle Türkiye’de briçle ilgili deyimlerin Fransızca’sının kullanılması gelenektir.

Rober ve Duplike Briç Arasındaki Farklar :

Puanlama kurallarındaki farklar haricinde de Rober ve Duplike Briç arasında oldukça büyük farklar vardır.

Rober Briç 4 kişiyle oynanır ve oyun roberlere bölünmüştür. Bir kez manş yapan taraf zona girer ve iki kez manş yapan taraf roberi kazanır, puan farkı hesaplandıktan sonra yeni bir robere başlanır. Rober briçte manş yapmak için aşağıdaki puanların 100 e ulaşması gereklidir. Taraflardan biri manş yaptığında alttaki puanların hepsi yukarı aktarılır ve taraflar altta sıfır puanla devam ederler. Duplike briçten farklı olarak manşı birkaç elde yapmak mümkündür. Yani bir elde 2 trefl (alta 40 puan yazdırır) sonraki elde de 2 kör (alta 60 puan yazdırır) deklere edip yaparak manş kazanılır. Oyunlar önceden anlaşılan sayıda rober oynandığında biter. Şans önemli bir faktördür ve bricin kumar olarak oynandığı durumlarda tercih edilen versiyonudur. Ayrıca fazla konvansiyon kullanılmasına izin vermez.

Duplike Briç genelde 4 kişilik takımlar arasında maç veya 6 veya daha fazla sayıda ikililer arasında turnuva şeklinde oynanır. Her (ikili veya dörtlü) takım değişik rakiplere karşı daha önceden belirlenmiş sayıda el oynar ve aynı eller başka takımlar arasında da oynanır. Alta ve üste yazılan puanlar toplanarak tek bir haneye yazılır. Daha sonra her takımın puanı aynı elleri oynayan diğer takımların puanlarıyla karşılaştırılır ve her el için takımlara, turnuvanın çeşidine göre belirlenmiş, “maç puanı”, “uluslararası maç puanı” veya “galibiyet puanı” verilir. Maçı veya turnuvayı en çok puanı kazanan takım alır. Zon durumu her el için önceden belirlenmiştir ve o ana kadar oynanmış ellerde alınan puanlardan bağımsızdır. Mesela ilk elde kimse zonda değildir, ikinci elde sadece kuzey – güney yönünde oturan çift zondadır. vb.

Duplike Briç’in Türlerine Örnekler :

Duplike Briç’in kuralları üzerine kurulu çok çeşitli türde turnuva vardır. Bazıları:

İkili Turnuva

İkililer arasında bir müsabaka şeklinde oynanır, turlara bölünmüştür. Genelde her turda ikililer turnuvadaki bir başka ikiliye karşı iki veya üç el oynar. Turnuva sonunda her elde en iyi skoru alan “kuzey – güney”ler ve “doğu – batı”lar kendi aralarında sıralanırlar ve her ikiliye geçtikleri ikili sayısı artı berabere kaldıkları ikili sayısının yarısı kadar maç puanı verilir. Turnuva sonunda en yüksek maç puanını toplayan ikili kazanır. turnuva sonunda bir ikilinin başarısını aldıkları maç puanının, mümkün olan en fazla maç puanının yüzdesi olarak ifade etmek gelenektir. Bir seans genelde 20 ila 27 el arasında oynanır, bazı turnuvalar birden çok seanslıdır, bu tür turnuvalarda ancak belirli bir başarı oranını yakalayan çiftler sonraki seanslara katılma hakkı elde ederler.

Dörtlü Takım Maçı

Dört, beş veya altı kişilik takımlar arasında oynanır ancak herhangi aynı anda her takımdan dörder kişi oyuna katılır. Bir takım bir masada kuzey – güney yönünde otururken diğer tarafta doğu – batı yönünde oturur. Her seansın sonunda iki masada kazanılan skorlar karşılaştırılır ve eğer skorlar arasında eşitsizlik varsa daha çok skor kazanan tarafa, skor farkına karşılık gelen bir uluslararası maç puanı (IMP denir) verilir. Bu fark aşağıdaki tabloya göre hesaplanır:

Puan Farkı IMP

0 – 10            0
20 – 40          1
50 – 80          2
90 – 120        3
130 – 160      4
170 – 210      5
220 – 260      6
270 – 310      7
320 – 420      8
370 – 420      9
430 – 490      10
500 – 590      11
600 – 740      12
750 – 890      13
900 – 1090    14
1100 – 1290  15
1300 – 1490  16
1500 – 1740  17
1750 – 1990  18
2000 – 2240  19
2250 – 2490  20
2500 – 2990  21
3000 – 3490  22
3500 – 3990  23
4000 ve fazlası 24
Ayrıca bir lig usulündeki turnuvanın parçası olarak oynanan maçların sonunda IMP puanları farkı zafer puanlarına (İngilizcesi “victory points”) çevrilip maçın sonucu olarak yazılır.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık