DOLAR: 3.77 TL
EURO: 3.99 TL

Bor Nedir? Borun Özellikleri Nelerdir?

10.08.2014
71 kez görüntülendi

Bor Nedir? Borun Özellikleri Nelerdir?

Bor Nedir? Borun Özellikleri Nelerdir? gibi sorularınızın yanıtlarını şimdi okuyacağınız yazımızda bulabilirsiniz.

BOR NEDİR?

3A grubu elementlerinden olan bor metaller ve ametaller arasında bulunur,yarı metal olarak kabul edilir.Bor aynı zamanda bir yarı iletkendir.Kimyasal olarak silikona,galyuma ya da talyuma alüminyumdan daha yakındır.

Bor doğada tek başına bulunabilen bir element değildir.Bor genellikle bir bileşiği olan boraks şeklinde bulunur.İki çeşit allotropu vardı bunlar amorf bor ve kahverengi tozudur.

Bitkilerin yaşaması için bor olmazsa olmazlardandır.Hayvanların vücutlarında ise bor çok az miktarda bulunur ancak hayvanların sağlığı açısından büyük önem taşır.

BORUN ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Fiziksel özellikleri

Doğal bor iki izotopun karışımından oluşmaktadır.Bu izotoplar B-10 ve B-II izotoplarıdır.Buna ek olarak borun kütle numarası 9,12 ve 13 olan üç tane de yapay izotopu elde edilmiştir.Bor yarı iletkendir ve yüksek sıcaklıkta elektriği çok iyi iletir.

Kimyasal Özellikleri

Kovalent bağ oluşturmayı tercih eden bir elementtir.Kristalize bor,kimyasal bakımdan kesinlikle inerttir.Kaynar durumda olsa bile klorür ve fluorür asitleri etkilemez.Amorf bor bütün kimyasal etkilere açıktır ve kolayca tepkime vermektedir.

Doğada Bulunması

Dünyadaki toplam bor rezervinin yüzde 60 ı Türkiye’de yüzde 25 i ABD’de yüzde 5 ile 10 u Rusya’da bulunurken geri kalan kısmı da Çin ve Hindistan’da bulunur.Türkiye’de bor temel olarak 4 bölgede bulunmaktadır.Bu bölgeler Eskişehir,Kütahya,Balıkesir ve Bursa’dır.Türkiye dünyadaki bor üretiminin yaklaşık yüzde 25 ile 30 unu karşılar.

Borun Kullanım Alanları

Elde edilen borun yaklaşık olarak yarısı cam,emaye ve seramik yapımında kullanılmaktadır.Cam elyafı yapımında ise bor silikat camları kullanılmaktadır.Borun yaklaşık yüzde 5 ile 10 luk kısmı da gübre olarak tarımda kullanılmaktadır.Bunu dışında bor, dericilik,eczacılık,çelik üretimi gibiçok çeşitli sanayi dallarında da kullanılmaktadır.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Bor Nedir? Borun Özellikleri Nelerdir? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık