DOLAR: 3.77 TL
EURO: 4.56 TL

Bocce Nedir? Nasıl Oynanır?

06.07.2014
1.569 kez görüntülendi

Bocce Nedir? Nasıl Oynanır?

Sevdiğiniz ya da takip ettiğiniz sporlar nelerdir diye sorulduğunda insanların büyük bir çoğunluğu hemen hemen aynı cevapları vermektedir.Bunlar günümüzün popüler sporları olan futbol,basketbol,tenis,voleybol gibi sporlardır.Ancak takdir edersiniz ki dünya üzerindeki sporlar sadece bunlarla sınırlı değil.İnsanlık olarak geçmişten günümüze ortaya çıkan ve bilinirlik düzeyi değişen onlarca spor dalına sahibiz.Bu yazımızda popüler sporların gölgesinde kalmış olan bir spor dalını inceleyeceğiz.”Bocce.”

BOCCE NEDİR?

Bocce kökeni İtalyanca’ya dayanan bir kelimedir ve çanaklar anlamı taşımaktadır.Oyunda kullanılan küçük topa İtalyanca’da ”pallino”, İngilizce’de ‘‘jack”, Fransızca’da ”but”, Türkçe’de ise ”misket” denir.Romalılar tarafından geliştirilen bu spor dalı adını Latince olan ”Patron” kelimesinden almıştır.Boccenin kelime anlamından bu kadar bahsetmişken birazda tarihçesinden bahsedelim de ayıp olmasın.

Romalılar ilk başta bu oyunu Afrika’dan getirdikleri Hindistan cevizlerle, daha sonra da zeytin ağaçlarından oydukları toplarla oynamışlardır.O zamanlar devlet büyüklerinin sporu olan bocce günümüzde herkes tarafından sevilerek oynanmaktadır.

BOCCE NASIL OYNANIR?

Bocce takım yada bireysel olarak oynanabilen bir spordur.Dikkat edilmesi önemli olan noktalardan biri bocce sahasının yüzeyinin pürüzsüz olmasıdır.Sahanın uzunluğu 26 metre olup,genişliği 4 metredir.Sahanın kenarları 25 santimetre yüksekliğinde tahtalarla kaplanır.Oyunun oynandığı top 1 kilogram ağırlığında ve hemen hemen bir greyfurt büyüklüğündedir.Oyunun amacı hedef olan topa kendi topunu en yakın tutabilmektir.Toplar elle atılır ve top hedefe yaklaştıkça puan kazanılır.

Bocce takım olarak oynandığında takımlar 6 şar top kullanır ve 12 sayıya ulaşan takım oyunu kazanmış olur.

TÜRKİYEDE BOCCE

Yüzyıllar boyunca Anadolu’da özellikle denize yakın ve ılıman iklime sahip coğrafyalarda oynanan bocce, Türkiye ile ilk olarak 1991 yılında tanıştı. İlk olarak Herkes İçin Spor, daha sonra da Beyzbol ve Softbol Federasyonu çatısı altında faaliyet gösteren Bocce, 2005 yılında Bocce, Bowling ve Dart Federasyonu’nun kurulmasıyla kendi kimliğine kavuştu. Başta İstanbul, Antalya, Bartın, İzmir ve Eskişehir olmak üzere 20’den fazla ilde oynanan Bocce, 4 üniversitede de seçmeli ders olarak okutuluyor. Avrupa ve dünya şampiyonalarına katılan Bocce Milli Takımı, en büyük başarısını, geçen yıl ABD’de düzenlenen Dünya Şampiyonası’nda 5.olarak elde etti. Şampiyonadan hemen sonra yapılan Uluslararası Bocce Konfederasyonu (CBI) Kongresi’nde yapılan seçimde, Bocce, Bowling ve Dart FederasyonuBaşkanı Ahmet Recep Tekcan, CBI Yönetim Kurulu üyeliğine seçildi. 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 9.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bocce Nedir? Nasıl Oynanır?, 9.0 out of 10 based on 1 rating
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık