DOLAR: 3.83 TL
EURO: 4.08 TL

Böbrek taşı nedir?Böbrek taşı nasıl oluşur?

02.07.2014
82 kez görüntülendi

Böbrek taşı nedir?Böbrek taşı nasıl oluşur?

Böbrek taşı nedir?Böbrek taşı nasıl oluşur? gibi sorularınızın cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

BÖBREK TAŞI NEDİR?

Böbrek taşı,böbrekte çeşitli nedenlerden dolayı biriken sert madensel maddelere verilen addır.Ürik asit,kalsiyum oksalat veya başka maddeler idrarda normalden yüksek yoğunlukta bulunursa böbrek taşı meydana gelir.Bu maddeler böbrekte çeşitli yollarla çökebilir ve sonucunda böbrek taşını oluşturur.Taşlar yer değiştirerek ya da idrar yoluyla vücuttan atılabilir ancak idrar yolunu tıkayan taşlar vücutta çok şiddetli böbrek ağrılara sebep olabilir.

BÖBREK TAŞI NASIL OLUŞUR?

Böbrekler vücudumuzun adete filtre sistemidir.Gün boyu vücudumuza giren maddeler böbrekler yoluyla süzülür yararlı maddeler vücuda alınırken zararlı maddeler idrarla dışarı atılır.İdrar ne kadar yoğunsa böbrek taşı oluşma riski de o kadar fazladır.Yoğun idrarla dışarı atılan tuz ve mineraller böbreğin iç yüzünde tübül denilen ve zamanla taşa dönüşecek çökeltiler oluştururlar.Bu çökeltiler zamanla birleşerek taş denile yapıyı oluştururlar.Halk arasında yiyecekleri yıkamadan ”kumlu” olarak yemek böbreklerde taş oluşturur inanışı vardır ve bu yanlış bir inanıştır.

TAŞ OLUŞUM RİSKİNİ ARTTIRAN FAKTÖRLER NELERDİR?

  • Yetersiz sıvı alımı: Yeterli sıvı alınmazsa, özellikle de su içilmez ise idrar içerisinde taş oluşumuna yol açan minerallerin konsantrasyonu artar. Bu yüzden sıcak iklimde yaşayanlar veya sıcak ortamlarda çalışanların taş oluşturma riski artmaktadır.

  • Aile öyküsü ve kişisel öykü: Ailesinde taş öyküsü olanların taş oluşturma olasılığı yüksektir. Yine böbreğinde bir kez taş oluşan bir hastanın 5 yıl içinde ikinci bir taş oluşturma riski %50 civarındadır.

  • Yaş cinsiyet ve ırk: Böbrek taşı hastalığı çoğunlukla 30-50 yaş aralığında görülür. Erkeklerde ve beyaz ırkta taş hastalığına daha sık rastlanır.

  • Bazı hastalıklar: Renal tübüler asidoz, gut ve sistinüri gibi nadir görülen hastalıklarda taş oluşturma riski artar.

  • Diet: Yüksek hayvansal protein ve düşük lif içeren dietlerde taş oluşturma riski artar. Ayrıca fazla miktarda tuz tüketimi ile taş oluşumunun ilişkili olduğu saptanmıştır.

  • Az hareket veya hareketsizlik: Yatalak olan hastalarda ve uzun süre az hareket eden hastalarda kemiklerde erime olabilir ve idrarda kalsiyum oranı yükselerek taş oluşma riski artar.

BÖBREK TAŞLARI NASIL TEDAVİ EDİLİR?

  • Medikal tedavi

5mm.ye kadar olar taşların büyük çoğunluğu verilen ilaçlar ve bol su tüketimi ile vücuttan dışarı atılabilir.

  • ESWLYöntemi

Böbrek taşı tedavisinde en sık kullanılan yöntemdir.Vücudun dışından uygulanan şok dalgaları taşları küçük parçalara ayırır ve daha sonra bu parçaların idrarla dışarı atılması beklenir.

  • PNL

Böbrek taşı 2cm den büyük olduğunda ya da ESWL yöntemi işe yaramadığında uygulanan bir yöntemdir.Genel anestezi ile bel bölgesinden 1 cm lik bir kesiden böbreğe girilerek taşlar bütün olarak ya da kırılarak böbrekten dışarı alınır.

  • Üretoroskopi

Yukarıdaki tedavi yöntemleri işe yaramadığı takdirde sert üretoroskoplar ile üreter içine girerek taşlar lazer veya taş kırıcı ile tedavi edilir.Bu yöntemde üretoroskopi yöntemidir.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık