DOLAR: 3.52 TL
EURO: 3.95 TL

BM Nedir? BM nin Açılımı Nedir?

21.08.2014
280 kez görüntülendi

BM Nedir? BM nin Açılımı Nedir?

Birleşmiş Milletler Örgütü şu sıralar gazetelerde sıkça rastladığımız bir konu başlığıdır. Birleşmiş Milletler Örgütü Genel Sekreteri’nin İsrail-Filistin savaşıyla ilgili yaptığı açıklamalar üzere gündeme gelen BM ile ilgili merak ettiğiniz ayrıntıları yazımızda bulabilirsiniz. BM nedir, BM’nin açılımı nedir gibi soruların yanıtlarını da bulabilirsiniz.

 

BM Nedir?

Birleşmiş Milletler Örgütü (BM) 24 Ekim 1945 tarihinde kurulmuştur. Kuruluş amacı dünya barışını sağlamak ve milletler arasında toplumsal, ekonomik iş birliği sağlamaktır. BM uluslararası bir örgüttür. Birleşmiş Milletler Örgütü kendini şöyle tanımlamaktadır:

Adalet ve güvenliği, ekonomik kalkınma vsosyal eşitliği uluslararasında tüülkelere sağlamayı amaç edinmiş küresel bir kuruluş” 

Birleşmiş Milletler Anlaşması ilk defa evrensel seviye de kuvvet kullanılması yasaklanmıştır. Örgüt ilk kurulduğunda üye sayısı 51 idi. Güncel duruma göre üye sayısı 193′ e ulaşmıştır. Örgütün genel merkezi New York’tadır. Her yıl düzenli olarak yapılan toplantılar genel merkezde gerçekleştirilir. Örgüt kendi içinde idari bölümlere ayrılmıştır. Bu bölümler;

  • Genel Kurul
  • Güvenlik Konseyi
  • Ekonomik ve Sosyal Konsey
  • Yönetim Konseyi
  • Genel Sekreterlik
  • Uluslararası Adalet Divanı

En çok göz önünde olan kısım genel sekreterliktir. Birleşmiş Milletler Örgütü İkinci Dünya Savaşından sonra galip gelen ülkelerin güvenliklerini koruma ve savaşların önüne geçebilme adına ortaya attığı bir fikirdir. Güvenlik Konseyi bu görevi yürütmekte olup 15 ülkeden oluşmaktadır. Güvenlik konseyi karar alırken 15 üyeden en az 9 tanesinin oyunu alması gerekir.

BM nin Açılımı Nedir?

BM’nin açılımı Birleşmiş Milletler Örgütü’dür. BM uluslararası bir örgüttür.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: -1 (from 1 vote)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık