DOLAR: 3.77 TL
EURO: 3.99 TL

Blues Ne Zaman ve Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

16.07.2014
170 kez görüntülendi

Blues Ne Zaman ve Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

“Blues müzik nedir? Blues ne zaman ve nasıl ortaya çıkmıştır? Blues’un tarihçesi nedir?” sorularının yanıtlarını merak ediyorsanız yazımızı okuyabilirsiniz.

Blues Ne Zaman ve Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Blues, 17. yüzyıl’da Afrika’dan Amerika’ya getirilen kölelerin tarlalarda çalışırken söyledikleri kederi, umudu, acıyı ve özgürlüğü anlatan şarkılardan doğmuştur. Kesin bir çıkış tarihi yoktur ama Afrikalı kölelerin Amerika’ya ilk geldiği zaman olan 1619 Blues için doğum yılı kabul edilir

Amerika’ya getirilen kölelerin tutsaklığa baş kaldıran, hüznü ve umudu anlatan şarkıları çiftlik sahiplerini rahatsız ediyordu. Bu yakarışları engellemek ve köleleri bir nebze rahatlatmak için kölelerin cumartesi geceleri eğlence düzenlemelerine izin verdiler. Ancak bu eğlencelerde söylenen şarkılar özgürlük kıvılcımını daha da artırdı. Böylece ilk blues besteleri ortaya çıktı.

1865 yılında köleliğin kaldırıldıktan sonra Amerikan toplumu içinde popüler olmuş ve buradan zamanla tüm dünyaya yayılmıştır. 1910’lu yıllardan sonra Amerika’da pek çok şehre yayılmıştır. Burada şehir kültürü ve müziğin kaynaşmasıyla Delta Blues, Texas Blues gibi değişik Blues türleri ortaya çıkmıştır.

1930’lu yıllarda ise Blues ve caz müziğin yakınlaşmasıyla daha sonra ünü tüm dünyaya yayılacak olan trompetci Lois Armstrong King Oliver Band’e katılarak geniş çevrelerce tanınmaya başlamıştı. Bu yıllara damgasını vurmuş diğer müzisyenler ise Robert Johnson, Big Bill Broonzy, Lonnie Johnson, Sonny Boy Williamson,  ve Tampa Red’di.

1940′lardan sonra özgürleşme hareketlerinin artması, elektrik gitarın geliştirilmesi ve Blues’ da yenileşme çalışmaları sonuç vermiş ve hem eğlenceli hem de protest bir tarz olan Rock’n’Roll ortaya çıkmıştır. Rock’n’Roll orkestraları Orkestra düzeni olarak Jazz Orkestralarına benzer. Ancak daha çok gitar üzerine müzik yaparlar. Armoni yapısında bir çok sentez vardır. Ancak %90 ağırlığı yine Blues yönündedir. Bilinen en büyük ustaları; Chuck Berry, Elvis Presley ve Jerry Lee Lewis dir.

20.yüzyılda Blues tüm dünyaya yayılmış, pek çok yeni müzik türünün oluşumuna yol açmıştır.

20.yüzyılda Blues müziğin gelişimi açısından en önemli isimler: BB King, John Lee Hooker, Buddy Guy, Albert King, Freddie King, T-Bone Walker, Howlin’Wolf, Muddy Waters’dır.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Blues Ne Zaman ve Nasıl Ortaya Çıkmıştır?, 10.0 out of 10 based on 1 rating

Blues Ne Zaman ve Nasıl Ortaya Çıkmıştır? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık