DOLAR: 3.79 TL
EURO: 4.05 TL

Biyolojik Mücadele Neden Gereklidir? Çeşitleri Nelerdir?

15.05.2014
120 kez görüntülendi

Biyolojik Mücadele Neden Gereklidir? Çeşitleri Nelerdir?

Türkiye tarıma en uygun coğrafi bölgelerden biridir. Bilinçli yapıldığı takdirde getirisi yüksek olabilecek koşulları tam anlamıyla sağlar. Ama burdaki bilinçli olmak en önemli farkı getirir. Tarimın doğal düşmanları çoktur. Eğer bu düşmanlara karşı biyolojik yani kimyasal olmayan mücadeyeli başarıyla gerçekleştirirseniz verimi elde edersiniz. Buyrun yazımıza geçelim ve biyolojik mücadeleyi öğrenelim…

Neden Biyolojik Mücadele?

Bilindiği gibi bitkiler başta olmak üzere hayvanlar ve insanlara değişik yollarla zarar veren organizmalara karşı kullanılan ilaçlar, insan ve hayvan sağlığının tehdit edilmesi, gıda maddelerindeki ilaç kalıntıları, doğal düşmanların ve yaban hayatın öldürülmesi sonucu doğal dengenin bozulması, ana zararlı olmayan bazı potansiyel zararlıların ana zararlı durumuna geçmesi, kültür bitkilerinde fitotoksiteye neden olması, sık ve gereksız ilaçlamalarla mücadele masrafının artması, hava–su-toprak kirlenmesi vb. birçok olumsuzlukları ortaya çıkarmaktadır. Bu olumsuzlukları gidermek veya en aza indirmek için de kimyasal savaşıma alternatif çağdaş, çevre dostu yöntemlere geçilmekte ve bunların da en başında Biyolojik Mücadele gelmektedir.

Ülkemizde bugün ziraatçi, ormanci, veteriner, biyolog gibi birçok bilim adamı Biyolojik mücadele konusunda çalışmaktadır. Birçok değişik bilim alanlarında yetişmiş Biyolojik Mücadele çalışmalarında yoğunlaşmış, Biyolojik Mücadeleye gönül vermiş tüm meslektaslarımızı, arkadaşlarımızı bir araya getirerek bir güç birliği oluşturmak, Biyolojik Mücadele ve Çevre ile ilgili bilimsel arastırmaların tanıtılması, yayılması ve sevdirilmesine çalışmak, bu konuda çalışanların mesleki formasyonlarının gelişmesine ve menfaatlerinin korunmasına yardımcı olmak, ulusal ve uluslar arası kişi, kurum ve kuruluslarla gerekli her türlü işbirliğini sağlamak ve benzeri faaliyetleri yürütmek amacıyla Biyolojik Mücadele Dernegi1999 yılında kurulmuştur.

 

 

BİYOLOJİK MÜCADELE NEDİR? 
Zararlı böceklerin yaptığı zararları durdurmak veya azaltmak için onların doğal düşmanlarını doğada artıracak şekilde yapılan işlemlere denilmektedir. Zararlı böceklerin doğada mevcut doğal düşmanların yardımıyla ekonomik zarar düzeyinin altında tutulması işlemine biyolojik mücadele denmektedir. Biyolojik mücadelede hedef ilaçlı mücadelede olduğu gibi, zararlıları tümüyle yok etmek değildir. Biyolojik mücadelede, zararlı yoğunluğu ekonomik zarar düzeyinin altında tutulmakta, böylece söz konusu zararlıların doğal düşmanlarının doğada sürekliliğinin sağlanması hedef alınmaktadır. 
Doğal düşmanları üç grupta toplayabiliriz: 

1) Predatör Böcekler
Hayatı boyunca serbest olarak yaşayan, avını yiyerek veya vücut sıvısını emerek öldüren, çoğunlukla avından büyük boyda olan ve gelişmesini tamamlayabilmesi için birden fazla ava ihtiyacı olan organizmalardır.

 

2Parazit Böcekler

Yumurtasını konukçusunun içine veya üzerine bırakarak gelişmesini tamamlayıp, konukçusunu öldüren ve ergin oluncaya kadar, yalnız bir tek konukçuya ihtiyaç gösteren organizmalardır.

 
3Entomopatojenler
Konukçularını hastalandırarak öldüren mikroorganizmalardır.

 
Biyolojik mücadele programlarının hazırlanabileceği bölgelerdeki kültür bitkilerindeki tüm zararlıların ve bu zararlıların doğal düşmanlarının saptanması gerekmektedir. Söz konusu doğal düşmanların birbirleriyle ilgilerinin çok iyi bilinmesi gerekir. Ayrıca bu doğal düşmanların konukçularına hangi şartlarda ne oranda etkili olduklarının da ortaya konması gerekir.


Söz konusu bölgedeki zararlıları baskı altında tutacak doğal düşmanlar yok ise, aşağıdaki yöntemler uygulanabilir.

1. Doğal düşmanların bulundukları bölgelerden toplanarak konukçularının zarar yaptıkları yerlere salınması. 
2. Doğal düşmanların üzerinde bulundukları konukçularıyla birlikte faydalının bulunmadığı bölgeye salınması. 
3. Biyolojik mücadele etmenleri laboratuarda üretilerekkonukçularının zarar yaptığı bölgelere salınmasıdır. 
4. Biyolojik mücadelesi planlanan zararlının yurt içinde etkili doğal düşmanları yok ise yurt dışında var olan etkili doğal düşmanların getirilip laboratuarda üretimleri gerçekleştirilerek biyolojik mücadelede kullanılır.


Biyolojik mücadeleyi olumsuz yönde etkileyen faktörler vardır. Bunlar: 
1. İklim 
2. Konukçu Uygunluğu 
3. Karınca 
4. Toz 
5. Zararlı ve hastalıklara karşı kullanılan zirai ilaçlardır.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık