DOLAR: 3.79 TL
EURO: 4.05 TL

Biyoloji Saat Nedir? Biyolojik Saat Nasıl Çalışır?

23.08.2014
51 kez görüntülendi

Biyoloji Saat Nedir? Biyolojik Saat Nasıl Çalışır?

Günlük hayatta hepimiz işlerimizi saate göre planlar yaparak halletmekteyiz.Peki saatler yokken insanlar işlerini nasıl hallediyorlardı bunu hiç düşündünüz mü?İşte bu sorumuzun cevabını şimdi okuyacağınız yazımızda bulabilirsiniz.

BİYOLOJİK SAAT NEDİR? BİYOLOJİ SAAT NASIL ÇALIŞIR?

Eski zamanlarda insanlar saat kullanmadıkları için işlerini biyolojik saate göre ayarlıyorlardı.Çünkü hayatın temel eylemleri uyumak,uyanmak,yemek yemek,avlanmak hep belirli saatlere göre yapılmalıydı.İşte bütün bunlar bir süre sonra biyolojik saatin keşfedilmesiyle biyolojik saate göre yapılmaya başlandı.

İnsan bünyesinde biyolojik saati yöneten bir merkez bulunmaktadır.Biyolojik saati yöneten bu merkez beynin içinde,ortasında ve alt kısmında bulunan içinde 20.000 sinir hücresi barındıran bir merkezdir.

Bu merkez suprakiazmatik isimli bir çekirdektir ve göz sinirlerinin çapraz olarak yer aldığı bölgenin hemen üstünde bulunur.Bu çekirdek gözden iletilen bilgileri hemen almaktadır.Işık sinyalleri bu merkez için çok büyük rol oynamaktadır.Güneş ışığı ile uyarılan bu sinirler aldıkları sinyalleri çekirdeğe iletme yolu ile çalışırlar ve bu kişinin uyanmasına sağlar.Bu çekirdek 1 santimetrekübün dörtte biri boyutlarındadır.

Yeni doğan bebeklerde bu merkez gelişmediği için bebeklerin vücut işlemleri ritmik olarak sürdürülememektedir.Bunun tam tersi yaşı çok olan insanlarda da bu merkezdeki sinirlerin öldüğü ve yerine yenleri üretilemediği için biyolojik saat düzgün olarak çalışamaz.

Çekirdeğe ait olan bu hücreler sinyallerini gözlerin altında bulunan hücrelerden almaktadırlar.Bu hücreler son yıllarda keşfedilmiş olup melanopsin ganglion hücreleri adını almıştır.

BİYOLOJİK SAATİ BOZAN DURUMLAR NELERDİR?

  • Gece vardiyaları
  • Uzun uçak yolculuklarında yaşanan jat-lag ler.
  • Uykusuz kalma
  • Uyku düzenini bozan aktiviteler
  • Geceleri ışıkların yeterince kapatılmaması
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Biyoloji Saat Nedir? Biyolojik Saat Nasıl Çalışır? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık