DOLAR: 3.83 TL
EURO: 4.08 TL

Bit Nedir? Bitler Nasıl Oluşur ve Onlardan Kurtulma Yolları Nelerdir?

20.07.2014
137 kez görüntülendi

Bit Nedir? Bitler Nasıl Oluşur ve Onlardan Kurtulma Yolları Nelerdir?

Çocukken hepimizin yaşadığı en büyük problemlerden biri kuşkusuz bitlerdir.Bu yazımızda sizlerin bu durum üzerinde daha da bilinçlenmeniz için bitleri ve onlara müdahale yöntemlerini inceledik.

BİT NEDİR?

Bit eklem bacaklılar ailesinin bir üyesi olan tüm canlılar üzerinde yaşayabilen altı bacaklı bir hayvandır.Yumurtada çıka bitler 2-3 hafta içerisinde olgunlaşmaktadırlar.

BİTLER NASIL BULAŞIR?

Bitler bir insanın kafasından diğer insanın kafasına kolayca geçebilmektedir.Başında bit taşıyanlarla yaşanan yakın temaslar,oynana ortak oyunlar,yada düşen bir saç teli ile temas bitin bulaşması için yeterlidir.Bunu dışında yastık,tarak,oyuncaklar,saç fırçası gibi ortak kullanıma açık eşyalar ile de kolayca bit bulaşmaktadır.Dolapların içinde yan yana asılan eşyalarda bitlerin bulaşması için uygun ortamlar yaratmaktadırlar.

BİTLERDEN KURTULMA YOLLARI NELERDİR?

  1. Bitlerden kurtulmak için bitleri öldüren maddeler kullanılmalıdır.
  2. Bu maddeler doktor ya da eczacı kontrolü ile eczaneden alınabilmektedir.
  3. Bit arınma işlemi küçük çocuklarda,bebeklerde,hamilelik  ya da emzirme döneminde birine yapılacaksa bu işlem doktor kontrolü altında yapılmalıdır.
  4. Eczaneden alınan bir ilacının içinde bulunan kullanım talimatları çok dikkatli bir şekilde okunmalıdır ve talimatlar birebir uygulanmalıdır.
  5. Saçlar ne kadar kısa ise yapılacak işlem ve işe yarama oranı o kadar başarılı olur.
  6. İşlem tamamlandıktan sonra baş yıkanırken son olarak kullanılan suda mutlaka sirke bulunmalıdır.Sirkenin bitlerin saça tutunduğu kökleri yumuşatıcı görevi vardır.
  7. Baş yıkama işlemi bittikten sonra saçlar diş aralığı çok dar olan bir tarak ile defalarca ve dikkatli bir şekilde taranmalıdır.Böylece saçta kalan sirkelerden kurtulunmuş olur.
  8. Tüm bu işlemler yapıldıktan sonra saçlar dikkatlice kontrol edilmelidir.Düzgün yapılmayan işlemlerden bir süre sonra saçlarda bitler tekrar ortaya çıkabilir.
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Bit Nedir? Bitler Nasıl Oluşur ve Onlardan Kurtulma Yolları Nelerdir? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık