DOLAR: 3.78 TL
EURO: 4.04 TL

Biseksüellik Nedir?

10.07.2014
257 kez görüntülendi

Biseksüellik Nedir?

Biseksüellik nedir? Biseksüel kime denir? Biseksüel bireylerin özellikleri nelerdir? Biseksüel kimliğin oluşumu nasıldır? gibi soruların cevaplarını merak ediyorsanız yazımıza göz gezdirin.

Biseksüellik Nedir?

Biseksüellik, bireyin her iki cinsiyete karşı duygusal ve cinsel olarak ilgi duyma durumudur.

Biseksüel birey cinsel olarak her iki cinsiyete de ilgi duymak durumunda değildir. Yalnızca bir cinsiyet ile cinsel ilişkiye girip ya da hiç cinsel ilişkiye girmeyip kendilerini biseksüel olarak görenler vardır.

Biseksüel kadın ve erkeklerin bedensel cinsiyetleri ile cinsel kimlikleri uyumlu olabilir, her iki cinsten bireylere ilgi duyabilirler. Biseksüel bir erkek, kendini erkek hisseder ve hem kadınlara hem de erkeklere ilgi duyabilir. Biseksüel bir erkek hem eşcinsel erkeklerle hem de heteroseksüel kadınlarla cinsel lişkide olabilir. Ama eşcinsel kadınlarla ve heteroseksüel erkeklerle cinsel ilişki kurmaz.

Biseksüel bir kadın, kendini kadın hisseder ve hem erkeklere hem de kadınlara ilgi duyabilir. Eşcinsel kadınlarla ve heteroseksüel erkeklerle cinsel ilişki kurabilir. Heteroseksüel kadınlarla ve eşcinsel erkeklerle ilişki kurmaz.

Biseksüel Kimliğin Oluşumu

Biseksüel bireyin cinselliği ve cinsel yönelimi ile alakalı davranış ilkeleriyle, kendini ifade ediş işlevlerinden biride cinsiyet kimliğidir. Yönelimi “biseksüellik” olan bireyin cinsel kimliğide biseksüeldir. Tarih boyunca biseksüel kimliğe ilişkin farklı yorumlar olmuş, bir takım kişiler yine eşcinsel genellemesine atıfla doğum öncesi hormonal etkiler nedeniyle veya doğum sırasında gerçekleşen etkiler nedeniyle heteroseksüel, eşcinsel veya “biseksüel” olarak doğulduğunu, bu kimliklerin içsel ve değiştirilemez olduğunu söylemişlerdir. Cinsel yönelim ailesel veya toplumsal değerlerle ya da bireyin hürriyeti ile uyumlu sosyal haklarınoktasında bilinçli seçimi sonucunda yaşandığı ve bu faktörlerin birbirlerini etkilediklerine inanılır.

 

Çevresel ve toplumsak koşullar her birey için farklı olduğundan biseksüel, eşcinsel, heteroseksüel veya aseksüel herkesin cinselliği kişisel olarak gelişmiştir. İnsanların cinsel duygu ve davranışları zamana bağlı olarak değişim gösterebilir. Cinsel kimliğin oluşması ve yerini koruması sürekli bir süreçtir. Heteroseksüel bir toplumda yaşadığımız için biseksüeller çoğu zaman kendi kimliklerinin farkında olmayabilir ve bunu fark etmeleri zaman alabilir.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Biseksüellik Nedir? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık