DOLAR: 3.77 TL
EURO: 3.99 TL

Bira Nasıl Yapılır?

08.09.2014
73 kez görüntülendi

Bira Nasıl Yapılır?

“Bira nasıl yapılır? Biranın içinde neler var? Bira üretimi nasıl olur?” gibi sorular aklınıza takılıyorsa bira hakkında hazırladığımız bu yazıya göz gezdirin.

Bira, dünya genelinde sıkça tüketilen alkollü bir içki türüdür. İçerisinde genellikle su, tahıl, malt ve şerbetçi otu bulundurur. Bira ancak mayalaşma devam ettiği müddetçe tüketilebilir. Mayalaşması biten bira tüketilmez.

Bira yapımında kullanılan maddelerden şerbetçi otu biraya acılık verir. Nişastalı madde olarak genellikle malt yani arpa şekeri kullanılır. Şekeri alkole ve karbonik aside çevirmesi için de maya kullanılır. İçerisinde bir miktar da içilebilir temiz ve kireçsiz su vardır.

Bira Nasıl Yapılır?

Öncelikle arpa temizlenir ve taneleri yüksek sıcaklıkta filizlenme yöntemiyle malt şekline dönüştürülür. Filizlerin uzunluğu ve şekli malt çeşidine göre değişir. Maltlar temizlendikten sonra yaklaşık 2 ay kadar dinlenmek üzere silolara kaldırılır. Malt kurutulur ve değirmenlerde öğütülür. Ardından kavrularak rengini alır. Kavrulma süresi biradaki renk değişikliğine sebep olur. Daha sonra 1 litre bira elde etmek için 6-7 litre olacak şekilde sıcak saf su ile karışım yapılır. Bir sonraki adımda şerbetçi otu karışıma katılır. Şerbetçi otu içinde 200’den fazla aroma vardır. Böylece şerbetçi otu çiçeklerindeki reçineli ve hoş kokulu diğer maddeler karışıma geçer. Kaynama sona erince arpa şırası, şerbetçiotu çiçeklerinden süzülmek suretiyle ayrılır. En son işlem ise bira mayasının eklenmesi ve şekerin fermantasyon ile alkol ve karbonik aside dönüşmesidir. Bu işlem, 15-20 derece sıcaklıkta yapılır. Yoğun biralar için 3-5 gün boyunca, sarı biralarda ise 6-8 derece arasında 7-10 gün boyunca fermantasyon işlemi sürdürülür.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık