DOLAR: 3.80 TL
EURO: 4.05 TL

‘Bir Fincan Kahvenin Kırk Yıl Hatırı Vardır’ Neden Denir ve Hikayesi Nasıldır?

10.04.2014
231 kez görüntülendi

‘Bir Fincan Kahvenin Kırk Yıl Hatırı Vardır’ Neden Denir ve Hikayesi Nasıldır?

Sıkça kullandığımız atasözlerinin derinliğine inince, çok güzel anlamlar buluyoruz. Bu yazımız da özeliikle Türk kahvesi sevenlerin her zaman kullandığı bir atasözümüz olan ” Bir Fincan Kahvenin Kırk Yıl Hatırı Vardır”dır. Bir Fincan Kahvenin Kırk Yıl Hatırı Vardır atasözünün anlamı, açıklaması nedir diye merak ediyorsak yazımızı okuyalım…

Bu atasözüyle anlatılmak istenen, yapacağınız bir iyiliğin kolay kolay unutulmayacağıdır. Bazı insanlar bu tür davranışlara çok değer verirler. Kendilerine bir kişi iyilik yaptığında bunu unutmazlar. En kısa zamanda gördükleri iyilik karşısında, iyilik yapana yardım etmek için fırsat kollarlar. İyilik yapan kişi belkide yaptığı iyiliği hiç önemsemez, basit bir şey gibi görür. Ancak karşısında ki buna çok değer verir.

Bu atasözüyle ilgili bir çok hikaye anlatılmaktadır. Bunlardan birini az çok şöyledir. Küçük bir çocuk bir kapı çalar ve o evdeki hanımda kendisine bir bardak süt ikram etmişti. Çocuk bunu hiç unutmamıştı. Büyüdüğünde doktor olan çocuğa, bir bardak süt veren hanım hasta olarak gitmişti. Ameliyat olması gerekiyordu. Doktor ameliyatını yapıp, hastalığı önlemeyi başarmış yapılan bu ameliyatın ücreti olarakta küçük bir not düşmüştü “ücreti bir bardak süt karşılığında ödenmiştir.”

İşte hayat böyledir. Kimine bin kez iyilik yaparsınız ama size zarar verir, kimine de önemsenmeyecek kadar küçük bir iyilik yaparsınız ama kişi bu iyiliği asla unutmaz ve ilk fırsatta o da size iyilik yapmak için çaba harcar.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık