DOLAR: 3.78 TL
EURO: 4.04 TL

Bilgisayarın Tarihçesi Nedir? Bilgisayarım Kim Bulmuştur?

19.07.2014
82 kez görüntülendi

Bilgisayarın Tarihçesi Nedir? Bilgisayarım Kim Bulmuştur?

Bilgisayarın Tarihçesi Nedir? Bilgisayarım Kim Bulmuştur? gibi sorularınızın yanıtlarını şimdi paylaşacağımız yazımızda bulabilirsiniz.

Bilgisayarın Tarihçesi Nedir?

Bilgisayarın geçmişine bakıldığında ilk bilgisayarın o kadar da eski bir tarihte üretilmediğini görüyoruz.1830’lu yıllarda bir fark makinesi yapan bir takım hesaplamaları elektromagnetik araçlara yaptıran Charles Babbage bilgisayarın temellerini atan kişi olarak kabul edilmektedir.1850 yılında ise George Boole sadece 1 ve 0 rakamlarını kullanarak Boole cebir sistemini bulmuş ve bilgisayarların gelişiminde söz sahibi olmayı başarmıştır.1890’da ise Herman Holllerith delikli kartlara bilgilerin yüklenebildiği ve bu kartlarla işlem yapılabilen bir makine üretti.Bu makine aynı yıl yapılan ABD nüfus sayımında kullanıldı.

Bilgisayar diye tabir edilen ilk analog bilgisayar 1931 yılında Vannevar Bush tarafından üretildi.İlk sayısal bilgisayar ise 1939 yılında George Stibiz tarafından New York’ta bir laboratuvarda üretildi.Üretilen bu bilgisayar komplex sayılarla aritmetik işlemler yapabiliyordu.

Bilgisayar konusunda ki en ciddi gelişme ise II. Dünya Savaş’ından sonra başlıyor.Howard Aitken IBM ile işbirliği yaparak 1944 yılında MARK I adlı ürünü ortaya çıkartıyorlar.Bu cihazda bilgiler delikli kartlara veriliyor ve yine delikli kartlarla alınıyordu.MARK I o dönem için çok büyük bir teknolojik gelişme olarak kabul ediliyordu.Daha sonra 1945 yılında bir grup bilim adamı tarafından ENIAC isimli bir bilgisayar yapıldı ve bu bilgisayarlar askeri amaçlar için geliştirildi.

Ticari amaçlar taşıyan ve bu nedenle seri üretimi yapılan ilk bilgisayar UNIVAC I isimli bilgisayardır.Aynı yıllarda bu bilgisayara ilave olarak IBM 701 adlı bilgisayar piyasaya çıktı.Bu bilgisayarın vakumlu bir adet tüpü ve basit bir şekilde programlanabilen bir yapısı vardı.1958 yılı ile birlikte bilgisayarlardaki vakumlu tüplerin yerini transistörler ve diotlar almaya başlamıştır.Bununla birlikte artık daha küçük ve daha az ısınan bilgisayarlar üretmek artık mümkündü.

1964 yılında ise transistörlerin yerini bütünleşik devreler aldı ve bu sayede bilgisayar sektörü büyük bir ivme kazandı.1970 yılıyla birlikte geniş çaplı bütünleşik devrelerin kullanılması artık bilgisayarlarda yeni bir devrin açıldığının göstergesiydi.1993 yılından itibaren geniş bellekli ve hızlı bilgisayarların üretimiyle günümüz bilgisayarlarına geçiş tamamlanmış ve gün geçtikçe daha ucuz ama daha efektif bilgisayarların üretimine başlanmıştır.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Bilgisayarın Tarihçesi Nedir? Bilgisayarım Kim Bulmuştur? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık