DOLAR: 3.78 TL
EURO: 4.04 TL

Bıldırcın Yumurtasının Çocuk Beslenmesindeki Önemi Nedir?

18.03.2014
135 kez görüntülendi

Bıldırcın Yumurtasının Çocuk Beslenmesindeki Önemi Nedir?

Normal yumurtanın vücudumuza olan yararını hepimiz çok iyi biliyoruz. Fakat bıldırcın yumurtasının bilinmeyen bir çok yanı bulunmaktadır. Örneğin, bıldırcın yumurtasının sarısında bulunan protein anne sütündeki proteine eş değerdeki tek besin. Ama diğer bir taraftan bıldırcın yumurtası tavuk yumurtasına oranla kat kat daha fazla besin değerine sahip. Buyrun bu yazıyla birlikte bıldırcın yumurtasının faydalarını ve çocuklarımızın beslenmesindeki yerini öğrenelim.

Çocuk Beslenmesinde Bıldırcın Yumurtasının Faydaları

  bıldırcın

Kendi küçük ancak içeriği ve beslenme açısından önemi büyük olan bıldırcın yumurtasının çocuk beslenmesinde de yeri ve önemi gittikçe artmaya başlamıştır.İçerdiği yüksek protein ile özellikle çocuklarda büyüme gelişme, doku onarımı ve bağışıklığın güçlenmesine katkısı büyüktür.

Tavuk yumurtasından daha fazla demir ve B12 içeriğine sahip olması ile özellikle büyüme gelişme ve okul çağı çocuklarında sıklıkla karşılaşılan anemi (kansızlık) probleminin çözünme katkı sağlayabilecek özelliklere sahiptir. Ayrıca kansızlıkla birlikte görülen yorgunluk, öğrenme algılama sorunlarının çözümüne de destek sağlar.

İştah problemini yaşayan çocuklarda içerdiği yüksek B1 vitamini ile bu sorunun çözümüne yardımcı olmaya ve düzenli besin alımının sağlanması ile büyüme ve gelişmeye destek sağlar. A vitamini içeriği yüksek olan bıldırcın yumurtası, görme, doku onarımı vb faydaları sağlamaktadır.

Ancak yüksek protein içeriğine sahip olan bıldırcın yumurtasının kullanılan miktar ve kullanım sıklığına dikkat etmek gerekir. Özellikle çocuklarda yüksek protein olgunlaşmamış böbreklere gereğinden fazla yük bindireceği için 1 Yaşından Önce verilmemelidir

Bıldırcın yumurtası bazı ülkelerde ve ülkemizde geleneksel olarak astım, alerji vb tedavilere destek olması amacıyla kullanılabilmektedir. Ancak bıldırcın yumurtasını hastalıkların tedavisinde kullanılırken mutlaka ilgili hekime danışarak kullanım sıklığı, pişirme şekli vb konularda bilgi alınmalıdır.

Çocuk beslenmesinde kullanılırken kullanım sıklığı, pişirme şekli, kullanılacak yumurta miktarı her bireye göre farklıdır.bebeklerde erken aylarda kullanılması konusunda dikkatli olmak gerekmektedir.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık