DOLAR: 3.78 TL
EURO: 4.04 TL

Big Data Nedir? Big Data Neden Önemlidir?

23.10.2014
57 kez görüntülendi

Big Data Nedir? Big Data Neden Önemlidir?

Big Data nedir? Big Data neden önemlidir? Big Data uygulamaları nelerdir? Big Data kavramı ile ilgili merak ettiğiniz yanıtlar yazımızda.

Big Data Nedir?

Big Data Türkçe’de “Büyük Veri” demektir. Muazzam büyüklük ve çeşitlilikte, geleneksel yöntemlerle işlenemeyen veri anlamına gelmektedir.

Günümüzde büyüklüğü ne olursa olsun bütün depolama alanlarını dolduracak kadar fazla veri akışı vardır, ve bu veri akışı sürekli olarak, hatta daha hızlı bir şekilde olmaktadır. Özellikle sosyal ağlardaki etkileşimlerin artması bu sürekli ve hızlı veri artışının önemli bir sebebidir.  Lokasyon duyarlı cihazların artması ve çevreden devamlı bilgi toplayan ve bu bilgiyi ileten akıllı sensörlerin artması da Big Data oluşumunun bir sebebidir.

Big Data Neden Önemlidir?

Veri kısıtlamalarından ve depolama alanı yetersizliğinden kaynaklanan sınırlamaların giderilmesi önemlidir. Dış kaynaklardan elde edilen halka açık veriler istismar edilebilir. Dolayısıyla Big Data geleneksel iş modellerini ve anlayışlarını sarsan önemli bir sorundur.

Big Data Uygulamaları Nelerdir?

  • Bankalar müşterilerinden aldıkları bilgiler yoluyla kullanıcıyı tanıyan, internet şubesine ne amaçla girdiğini bilen,  kullanıcı amacına göre menüyü etkinleştiren, müşterilerine önemli hatırlatmalar yapan, içeriği bol, hızlı ve kullanışlı günün 24 saati açık şubeler haline geldi
  • Enerji şirketleri, akıllı şebeke ve sayaçlar ile, abonelerinin kullanımları hakkındaki verileri toplamak, saklamak ve işlemek durumundadırlar.
  • Hükumetler vatandaşlarına yönelik bilgi ve hizmetleri yerine getirebilmek için çok büyük verilerle çalışmak zorundadırlar.
  • Hastaneler hastalarına yönelik etkili, bireysel, hizmetler sunabilmek için hasta hakkındaki kişisel verileri sayısal ortamlarda depolamak durumundadırlar.
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Big Data Nedir? Big Data Neden Önemlidir? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık