DOLAR: 3.80 TL
EURO: 4.05 TL

Big Bang Teorisi Nedir? Nasıl Keşfedilmiştir?

07.07.2014
77 kez görüntülendi

Big Bang Teorisi Nedir? Nasıl Keşfedilmiştir?

Big Bang Teorisi Nedir? Nasıl Keşfedilmiştir? gibi sorularınızın yanıtlarını bu yazımızda paylaşacağız.

BİG BANG (BÜYÜK PATLAMA) TEORİSİ NEDİR?

Big bang teorisi başlıkta da belirttiğimiz gibi büyük patlama olarak bilinmektedir.Milyarlar yıl önce evrenin çok sıcak bir ortamdan geldiğini savunmaktadır ve bu patlama bilim insanları tarafından evrenin başlangıcı olarak kabul edilmektedir.Yıllar önce Edwin Hubble evinde teleskop ile gökyüzünü gözlerken yıldızların kızıl renge kayan bir ışık yaydığını keşfetti.Bu farkediş bilim dünyası için çok önemli oldu.Daha sonra araştırmacılar yıldızların git gide dünyadan uzaklaştıklarını anladılar.Yıldızlar aynı zamanda dünyanın dışında birbirlerinden de uzaklaşıyorlardı.Bu bağlantılar sonucunda evrenin sürekli genişlediği anlaşıldı ve Dünya’nın da bu şekilde ortaya çıktığı ileri sürüldü.

Big bang yani bir diğer adıyla büyük patlama adına bakıldığında ilk akla gelen herhangi bir yerde olmuş ve yıldızları,galaksileri yerlerinden fırlatmış bir patlama değildir.Big bangin ilk safhasında evrende gelişen her şey aynıydı ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi evren sürekli genişliyordu ve yıldızlar birbirlerinden uzaklaşıyordu.Büyük patlama ismi de yıldızların bu uzaklaşma hareketine atıfta bulunmak için seçilmiş bir isimdir.Big bang in bilindiği kadarıyla herhangi bir merkez noktası yoktur.Evrenin tarihini ancak evrenin uzak bölgelerini gözlemleyerek anlayabiliriz.Evrenin ne kadar uzak noktası gözlemlenirse evrenin tarihi ile ilgili o kadar yeni bilgiler edinilmiş olur.Günümüzde görebildiğimiz ise big bangin kendisi değil onun ışıklı bir yansıması olan kozmik arka plan ışımasıdır.

BİG BANG İLE İLGİLİ BİLİM İNSANLARINDAN GELEN ELEŞTİRİLER

 

  • Hannes Alfvén (1908-1995): Plazma fiziğindeki çalışmalarından ötürü 1970’te Nobel Fizik Ödülü sahibi olmuştur. Big Bang’ı tümüyle reddetmiştir. Kendi teorisi olan “plazma evren” teorisini savunur.

  • Edward Arthur Milne (1896–1950): Newton’cu kozmolojiden hareket ederek, genişlemenin statik bir evrendeki galaksiler hareketinden başka bir şey olmadığını savunmuştur.

  • Arno Allan Penzias ve Robert Woodrow Wilson: 1968’de kozmolojik termik ışımayı keşiflerinden ötürü 1978’de Nobel Fizik Ödülü sahibi olmuşlardır. Keşfettikleri sonradan « kozmik mikrodalga arkaplan ışıması» olarak adlandırılmıştır.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Big Bang Teorisi Nedir? Nasıl Keşfedilmiştir? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık