DOLAR: 3.77 TL
EURO: 3.99 TL

Beynimizin Ne Kadarını Kullanıyoruz ?

10.09.2014
55 kez görüntülendi

Beynimizin Ne Kadarını Kullanıyoruz ?

İnsanın sahip olduğu en önemli yapıların başında şüphesiz ki beyin geliyor.Beynimiz her türlü faaliyetimiz doğrudan kontrol ettiği ve yönettiği için yaşamımızı çok büyük oranda ona borçluyuz.Peki insan beyninin büyüklüğü ne kadar?Biz insanlar sahip olduğumuz bu muhteşem yapının ne kadarını kullanıyoruz?Eğer kullanmadığımız kısmı varsa ve bu kısımları da kullanabilseydik ortaya ne gibi sonuçlar çıkabilirdi,neler yapabilirdik? Hiç bunları düşündünüz mü?İşte bu yazımızda hep birlikte bu soruların cevaplarını arayacağız.

BEYNİMİZİN NE KADARINI KULLANIYORUZ ?

Bu soruyu irdelemeye geçmeden önce biraz beynimiz tanıyalım.Beynimiz yaklaşık 1400 gram ağırlığında yumuşak bir dokudan oluşmaktadır.Beynimiz vücudumuzun adeta şoförüdür desek hiç de yanlış bir şey demiş olmayız.Vücudumuzda beynimizin korunmasını sağlayan kafatası denen bir yapı vardır.Beynimiz onu koruyan bu kafatası sayesinde diğer organlardan ayrı bir şekilde vücudumuzda durmaktadır.Beyin bu kadar önemli bir yapı diyoruz peki neden böyle diyoruz?Gelin isterseniz hep beraber sayılarla beynimizin önemine bakalım.

  • Herkesin beyni sıkıştırılmış iki yumruğu kadardır.
  • İnsan beyninde çalışan 100 milyardan fazla hücre vardır.
  • Beynimizden geçen hayallerin sayısı 90 milyon kalın kitabı dolduracak çokluktadır.
  • Beynimizde 10 ile 14 milyar arasında değişen sinir hücresi bulunmaktadır.Bilgi saklama düzeyi ise 1 ile 2 milyon bit arasındadır.
  • Dünyadaki tüm telefon ağları beynimizle kıyaslanırsa bunlar beynimizde sıradan bir bezelye tanesi kadar yer kaplayacaktır.
  • Bir insan dakikada 600 saat de ise 36.000 bitlik yeni bilgi saklayabilir.
  • Beynimiz aslında bir evren büyüklüğündedir ve sessizce keşfedilmeyi beklemektedir.

Yukarıda da sayılarla belirttiğimiz gibi beynimiz sahip olduğumuz muazzam yapılardan biridir.Bu yapıyı hala tam olarak keşfedememiş olmamız bize beynimizin ne kadar büyük yeteneklere sahip olduğunu göstermek için yeterli bir nedendir.Bilim alanında öncede yapılan araştırmalara göre insanlar beyinlerinin yüzde 10 unu kullanabilmektedir.Ancak geçen zaman ve oluşan olaylar beynimizi kullanmamızı köreltmektedir.Son yapılan araştırmalara göre ise insanın beynini kullanma oranı sadece yüzde 0,5 ile 1.5 arasındadır.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Beynimizin Ne Kadarını Kullanıyoruz ? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık