DOLAR: 3.77 TL
EURO: 3.99 TL

Beynimizin Hangi Tarafı Ne İşe Yarar?

12.09.2014
69 kez görüntülendi

Beynimizin Hangi Tarafı Ne İşe Yarar?

Sahip olduğumuz en güzel organlarımızdan biri olan beynimizin hangi tarafını hangi işler için kullanırız? İşte bu yazımızda bu sorunuzu cevaplarını bulabilirsiniz.

BEYNİMİZİN HANGİ TARAFI NE İŞE YARAR?

Beynimizin sağ ve sol tarafları birbirinde farklı olarak işlemektedirler.Genellikle insanlar değişken olmak üzere beyinlerinin bir taraflarını daha fazla kullanırlar.Ancak en verimlisi beynin her iki tarafınında eşite yakın bir şekilde kullanılmasıdır.Bu da daha az kullanılan tarafın güçlendirilmesi anlamına gelmektedir.

DOĞRUSAL-BÜTÜNSEL İŞLEM

Beynin sol tarafı işlemleri genellikle doğusal bir şekilde ilerletmektedir.Yani parçadan bütüne doğru yol alır,mantığa göre hareket eder ve öyle sonuca varır.Beynin sağ tarafı ise bütünden parçaya doğru hareket etmektedir yani bütünseldir.Detaylara bakamaya başlamadan önce ilk bakacağı şey resmin bütünüdür.Bu nedenle sağ beynini yoğunluklu olarak kullanan kişiler ders başlamadan önce ders hakkında bir özet verilmezse dersi takip etmekte güçlük çekerler.Bu nedenle sağ beyinlerini ağırlıklı olarak kullanan kişiler bir derse,seminere ya da toplantıya gitmeden önce hazırlık yaparak gitmelidirler.Böyle insanlara bir iş yapılmadan önce o işin neden yapılması gerektiği anlatılmalıdır.

DÜZENLİ-RASTGELE İŞLEM 

Beyinin sol tarafı bilgileri düzenli bir şekilde sıraya koymaktadır.Bu yüzden sol beynini kullanan kişiler genellikle liste yapan kişilerdir.Eğer sizde beyninizin sol tarafını kullanıyorsanız günlük hayatınızda işlerinizi yapmak için plan program hazırlamaktan ya da envanter çıkarmaktan hoşlanıyorsunuz demektir.İşlerinizi sıra ile bitirmek sizin için çok önemlidir.Bunun yanı sıra yeni bilgiler öğrenmek sizin için çok basittir.

SOYUT-SOMUT İŞLEM

Beynin sol tarafı soyut konularda hiçbir sıkıntı yaşamayan taraftır.Bu özelliği olan kişiler matematik dersindeki formülleri kolayca ezberleyebilen kişilerdir.Beynin sağ tarafı ise bunun tam tersine her şeyin somut olmasını istemektedir hissetmek,dokunmak,görmek gibi.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık