DOLAR: 3.83 TL
EURO: 4.08 TL

Bel Fıtığı Nedir? Bel Fıtığının Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

04.08.2014
82 kez görüntülendi

Bel Fıtığı Nedir? Bel Fıtığının Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Bel fıtığı günümüzde pek çok kişide görülen bir hastalıktır. Bel fıtığının temel nedenlerinden biri ağır yük taşıma olarak görülmektedir. Bildiklerinizin doğru olup olmadığını ve bel fıtığına dair bilmediklerinizi bu yazımızda sizlerle paylaştık.

 

 

 

Bel Fıtığı Nedir?

Omurilik kanalını oluşturan 31 adet omurdan 5 tanesi bel bölgesinde bulunur. Bel fıtığı bel kaslarının veya omurgadaki bağların zorlanmasından kaynaklanır. İskelet sistemine bağlı veya omurilikten çıkan sinirlerin sıkışmasına bağlı ağrılar meydana getirir. En çok karşılaşılan durum ise kasların tutulmasınadn kaynaklanan mekanik bel ağrısı olarak tabir edilen ağrıdır. Bel ağrısı pek çok ülkede üretimin azalmasını etkileyen en önemli faktör olarak görülür. Akut ağrılar tedavi olmadan 6 hafta içinde düzelebilirken bel ağrısı kronikleşmiş hastaların mutlaka doktora görünmesi gerekmektedir. Kronik bel ağrısı tüm vakaların % 5’de görülmektedir. Genellikle orta yaşlarda görülür fakat her yaşta ortaya çıkabilir. Bel fıtığının en bilinen belirtisi belde ve bacakta oluşan ağrılardır.

Bel Fıtığının Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Bel Fıtığının tedavi yöntemleri yatak istirahati, ilaç kullanımı, cerrahi tedavi, fizik tedavi ve egzersiz olarak 4 ana başlıkta tanımlanabilir.

  • Yatak istirahati: İlk 4 evrede de genellikle fayda sağlar. Özellikle 1. evredeki hastalar için uygulanması gerekir. Tedavi planında özellikle başlangıçtaki yatak istirahati çok önemlidir.
  • İlaç kullanımı: 1-2-3-4-5 evrelerinde kullanılır. Yatak istirahatine ek olarak bazı analjezik- antienflamatuar ve adele gevşetici ilaçların kullanılması ile tedavi sağlanır. Bu ilaçların ağrı kesici ve yırtılan kıkırdak ve bası altındaki sinir kökünün çevresindeki ödemi çözme etkisi bulunmaktadır.
  • Fizik tedavi ve Egzersiz: Bel fıtığı sonucu oluşan adele spazmı ve ödemi tedavi etmek için kullanılır. Egzersizlerle amaçlanan karın ve sırt kaslarının güçlendirmek ve omurganın kemik sitemine düşen gücün dengeli dağılımını sağlamaktır.

  • Cerrahi Tedavi: Yırtılan yastıkçığın , sinirlere ve omuriliğe olan basısını ortadan kaldırmak için uygulanır. 3-4-5 evrelerindeki hastalarda cerrahi uygulanmalıdır. Uygulanmakta olan cerrahi teknikler; klasik diskektomi, mikrodiskektomi, endoskopik diskektomidir.

 

 

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Bel Fıtığı Nedir? Bel Fıtığının Tedavi Yöntemleri Nelerdir? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık