DOLAR: 3.77 TL
EURO: 3.99 TL

Beethoven Kimdir? Beethoven’ın En Ünlü Eserleri Nelerdir?

06.08.2014
162 kez görüntülendi

Beethoven Kimdir? Beethoven’ın En Ünlü Eserleri Nelerdir?

Beethoven dünya çapında bilinen en ünlü müzisyenlerden biridir. Klasik müzik dinlemeseniz bile Beethoven müzikleri mutlaka bir yerlerden kulağınıza çalınmıştır. Peki Beethoven kimdir? Beethoven’ın en ünlü eserleri nelerdir? Bu sorularınızın yanıtını yazımızda bulabilirsiniz.

Beethoven Kimdir?

Ludwig van Beethoven babası sayesinde müziğe başlayan müzisyenlerdendir. Alkolik babası tarafından sert bir piyano eğitimi alan Beethoven oldukça mutsuz bir çocukluk geçirmiştir. Müzik hayatına ailesine destek olmak için kiliselerde piyano çalarak başlamıştır. Mozart’a hayranlık besleyen Beethoven, 1780 li yıllarda Mozart‘la beraber çalışabilmek için Viyana’ya gitmiştir. Kısa bir süre Mozart’la çalışan Beethoven annesi hastalanınca mecburen annesinin yanına dönmüştür. 1792 yılında tekrar Viyana’ya giden Beethoven, Mozar’ın öldüğünü öğrenmiş ve çok üzülmüştür. Bunun üzerine Joseph Haydn‘la beraber çalışmaya başlamıştır. Beethoven’ın üstün yeteneğini farkeden Joseph Haydn ona çok fazla destek oldu ve bu sayede Beethoven piyanist olarak ünlü oldu. Daha sonra besteci kimliğini de ön plana çıkaran Beethoven hala tanınan ve dünyanın sonuna kadar tanınacak olan bir müzisyendir. Çok iyi bir müzisyen olan Beethoven teknik ve ifade açısından çok üst kademelerdeydi.

Özellikle Op. 109 piyano sonatıyla Klasik müziğin Romantik Dönemini başlatmıştır.

Hayatı boyunca sağlık problemleri olan Beethoven 1801 yılında işitme kaybı yaşamaya başladı ve 1817 yılında sağır oldu. Sağırlık müzik hayatını hiç bir şekilde etkilemeyen Beethoven 9. senfonisini sağırken bestelemiştir. 1827 yılında siroz hastalığından ölmüştür.

Yaşamı boyunca sağlık problemleri çeken Beethoven 1801’de işitme problemleri yaşamaya başlamış ve 1817’de tamamen sağır olmuştur. Bu dönemden sonra sağırlığı müzik yaşamını hiçbir şekilde etkilememiştir. 9. senfoniyi sağırlık döneminde bestelemiştir.

1827 yılında 56 yaşındayken dünyaca tanınan bir besteci olarak siroz hastalığı nedeniyle vefat etmiştir ve cenazesine otuz bine yakın insan katılmıştır.

 

Beethoven’ın En Ünlü Eserleri Nelerdir?

Beethoven’ın dokuz senfonisi, beş piyano konçertosu, bir keman konçertosu, bir piyano, keman ve çello için üçlü konçerto, otuz iki piyano sonatı ve birçok oda müziği eseri bulunmaktadır. Sadece bir opera, Fidelio, bestelemiştir. İlk senfonisini 1800 yılında yapmıştır. 3. senfonisini, Eroica olarak da bilinir, Napolyon’a Avrupa’ya demokrasi getirdiği için adamıştır. Ancak daha sonra Napolyon kendini İmparator ilan ettiğinde bu adamayı geri almıştır. 9. senfoni ise en çok bilinen ve bugün Avrupa Birliği marşı da olan en çarpıcı senfonisidir.

 

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Beethoven Kimdir? Beethoven’ın En Ünlü Eserleri Nelerdir? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık