DOLAR: 3.77 TL
EURO: 3.99 TL

Beden Dismorfik Bozukluğu Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

17.09.2014
81 kez görüntülendi

Beden Dismorfik Bozukluğu Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

“Beden dismorfik bozukluğu nedir? Beden dismorfik bozukluğunun belirtileri nelerdir?” Yaygın bir hastalık olan beden dismorfik bozukluğu hakkında merak ettiğiniz soruların yanıtlarını yazımızda bulabilirsiniz.

Beden Dismorfik Bozukluğu Nedir?

Beden dismorfik bozukluğu, bir kişinin gerçekte var olmamasına rağmen var olduğunu sandığı bir vücut kusuru ile sürekli uğraşması, bunu takıntı haline getirmesi, vücut kusuru varsa bile bunu çok abartmasıdır. Uygun tanı ve tedavi yapılmadığı takdir kişide ciddi kabiliyet kaybına yol açabilen, kişinin yaşamını doğrudan olumsuz olarak etkileyen bir rahatsızlıktır. Dolayısıyla uygun tanı ve tedavi büyük önem taşımaktadır.

Beden Dismorfik Bozukluğu Belirtileri Nelerdir?

  • Kişinin vücudunda bulduğu hayali bir kusur ile sürekli uğraşması, bu uğraşmanın kişinin hayatını etkilemesi, ondan psikolojik bunalıma yol açması, iş ve özel hayatlarında sorunlar yaratması
  • Kişinin vücudunda bulduğu kusurlar genellikle yüz ve baş bölgelerindedir. Burun, yüz, cinsel organla ilgili sıkıntı olabilir.
  • Beden Dismorfik Bozukluğu bir organla ilgili olabileceği gibi vücudun bir işlevi ile ilgili de olabilir. Örneğin sürekli olarak terlediği ve etrafa kötü koku salgıladığı inancı içinde olabilir kişi.
  • Kişiler bazen sosyal ortamlarda da sıkıntı çekebilir.
  • Okula gitmeme, evden çıkmama, kalabalık ortamlara girmekten kaçınma, işi bırakma gibi durumlar da görülebilir.
  • Bu bozukluğa sahip olanların çoğu bedensel kusurlarının başka insanlar tarafından fark edildiğini ve gözetlendiğini düşünürler. Devamlı olarak aynaya bakarlar ve kusurlarını örtmek için makyaj vb çeşitli değişiklikler yaparlar.

 

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık