DOLAR: 3.83 TL
EURO: 4.08 TL

BEBEĞİME BAKICI SEÇERKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİM?

28.03.2014
51 kez görüntülendi

BEBEĞİME BAKICI SEÇERKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİM?

Özellikle çalışan anne ve babalar için doğumsonrası en önemli kaygılardan biri doğal olarak bebeğe kimin bakacağı konusu…

Hatta öyle ki hamileliğin son zamanlarına yaklaştıkça bu korkular daha da artıyor, çeşitleniyor.

Anne adayları bilir, kâbuslarımız bir gelenek halini alır. Bebeğimizin sağlıklı olup olmayacağından başlayan işe döndüğüm zaman ne olacak, kime bırakacağım, ne yapacağım, nasıl işe dönerim gibi sorularla bir kaygı fırtınasının içinde savrulup duruyoruz. Annelik böyle bir duygu işte daha anne olmadan önce başlayan dünyanın en büyük sorumluluk duygusu… Annelerimiz için bebek bakıcısı seçme konusunda bir kaç husus paylaşmak istedik.

Gündüzlü bir bakıcı mı bulunmalıdır yoksa yatılı mı? Genç mi olsa daha iyi olur, yaşlı mı? ve benzeri onlarca soru annelerin gecelerini kabusa çevirmeye yeter. Bebeklerini bir yabancıya bırakacak olmanın vicdan azabı ise cabası. 

BEBEK BAKICISI

Gelin öğrenelim bakıcı seçiminde nelere dikkat edilmelidir?

  • Bakıcıyla yaptığınız ilk görüşmedeki annelik içgüdülerinizi kesinlikle ciddiye almalısınız. İç sesiniz size neler söylüyor? Eğitimi, tecrübesi ve görünüşüyle sizi ikna eden ve aklınıza yatan bir bakıcı adayı eğer kalbinize sinmiyorsa düşünmeyin ve diğer adaylara bakın.
  • Bakıcını yaşına pek de takılmayın. Elbette henüz ergenlik çağındaki bir çocuğu ya da kendisi bakıma muhtaç bir yaşlıyı bakıcı olarak seçmenizi söylemiyoruz ama bu durumların dışında, yaş sizin için belirleyici bir kriter olmasın.
  • Bakıcı adayınızın daha önce çalıştığı yerlerin bir listesini ve referanslarını kesinlikle edinin. Daha önce baktığı bebeklerin ebeveynleri ile iletişim kurarak, hakkında bilgi alın ve işten neden ayrıldığını öğrenmeye çalışın. Ancak şunu da aklınızın bir köşesinde bulundurun: Her anne- babanın çocuk eğitimi farklı olabildiği gibi bir bakıcıdan beklentileri de farklı olabilir. Bir ailenin memnun kalmadığı bir bakıcı bir başka aile için ideal olabilir. 
  • Seçtiğiniz bakıcı ile kalıcı bir ilişki sağlamaya çalışın. Unutmayın ki, bebek temel ihtiyaçlarını (beslenme, temizlenme ve uyuma) karşılayan kişiye bağlanır. Siz bakıcınızı sık sık değiştirirseniz, bebeğinizin ruh sağlığı için sakıncalı sonuçlara sebep olabilirsiniz.
  • Bakıcınızla ilişkinizde yakın ve sıcak olmaya çalışın. Ona işveren gibi davranmayın. Kuralcı, disiplinli ve buyurucu olmak yerine onun kalbine dokunacak, vicdanını uyaracak bir dil kullanın. Çünkü unutmayın ki en kıymetlinizi ona emanet ediyorsunuz. Kendisini ofiste faks çeker gibi hissetmemeli. Aksine ailenizin bir parçası, sizden biri gibi hissetmeli ki çocuğunuzla sağlıklı bir ilişki kursun.
  • Eğer şartlarınız müsaitse, bakıcının yatılı olmasında fayda var. Böylelikle hem bebeğinizin devamlılık duygusu gelişmiş olur hem de gündüzcü bir bakıcıyla yaşayabileceğiniz olası sorunlar ortadan kalkar.
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık