DOLAR: 3.81 TL
EURO: 4.09 TL

Bal Nedir?Arılar Nasıl Bal Yaparlar?

08.09.2014
52 kez görüntülendi

Bal Nedir?Arılar Nasıl Bal Yaparlar?

Bu yazımızda birçoğumuzun kahvaltısının vazgeçilmezi olan balı ve bu balın nasıl oluştuğunu inceleyeceğiz.

BAL NEDİR?  ARILAR NASIL BAL YAPARLAR?

Bal, arılar tarafından çiçeklerden,bitkilerden ve meyve tomurcuklarından alarak yuttukları nektarın bal midesi adı verilen organlarında kimyasal değişime uğraması sonucu ortaya çıkan üründür.Peki arılar bu sevdiğimiz ve çok faydalı olan besini nasıl üretirler?

Arılar toplamış oldukları nektarları intervaz enzimi sayesinde bala çevirirler ve bunun yanı sıra sakkorozu değiştirerek fruktoz ve glikoz olarak şekerlere ayırırlar.Bu işlemde fermantasyon olmaması için balın fazla suyunu uçururlar.Altıgen paketler yerleştirilen ve belli sürede suyu uçurulan ballar arılar tarafından sırlanır.Peki nedir bu sırlama? Sırlama,  altıgen peteklerinin üstünün çok ince bir bal mumu ile kapatılması olayıdır.Bu olayın nedeni hem balın oluşumunu tamamlaması hem de balı dış etkilerden korumasıdır.Bu kadar anlattığımız balın özellikleri neledir?

BALIN ÖZELLİKLERİ ?

Üretilen balın neredeyse tüm özellikleri (tadı,kokusu,şekeri) neredeyse tamamen toplanan nektara bağlıdır.Yani toplanan nektar ne kadar kaliteli ise balın kalitesi de o kadar fazladır.Buna bağlı olarak arı kovanlarının olduğu arazinin çiçek,bitki ve hayvan ailelerinin çeşitliliği ne kadar fazla ise balın besin değeri de o kadar yüksektir.Ayrıca bal kokusunu çiçeklerin de koku kaynağı olan Volatin Yağı’ndan alır.

BAL ÜRETİMİ

Bal , üretimi oldukça zahmetli bir gıda maddesidir. Bal üreticileri yani “Arıcılar” kaliteli ve saf bal üretmek için arı kovanlarını uygun mevsim şartlarında , bol çiçekli , geniş arazilerde bulundurmak zorundadırlar. Bu geniş arazilerde hem zirai ilaç kullanılmamalıdır , hem de bal üretimine uygun çiçek ve bitki çeşitliliğinin bulunması şarttır. Ayrıca mevsim şartları arıların çiçeklerden nektar toplayabilmeleri için uygun olmalıdır. Örneğin , çok sıcak  , çok soğuk , aşırı yağmurlu veya fırtınalı havalarda arıların kovanlarından dışarı çıkması ve nektar toplamaları zorlaşmaktadır. Arı kovanlarının bakımları çok hassas bir şekilde günü gününe takip edilerek arıların hastalıklara ve dış etkenlere karşı korunması sağlanmalıdır. Arılar için de bal üretimi bir o kadar zor olup ; örneğin 1 kg nektar toplamak için yüzbinlerce arının günlerce çalışması gerekir. Üstelik bu nektarın sadece bir kısmı bala çevrilebilmektedir.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Bal Nedir?Arılar Nasıl Bal Yaparlar? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık