DOLAR: 3.77 TL
EURO: 3.99 TL

Badminton Nedir? Türkiyede Badmintonun Gelişimi Nasıl Olmuştur?

28.06.2014
369 kez görüntülendi

Badminton Nedir? Türkiyede Badmintonun Gelişimi Nasıl Olmuştur?

Türkçe anlamıyla tüytop, yani badminton nedir biliyor muyuz? Bu spor dalı Türkiye’de oynanan fakay yaygın olmayan tenise benzer bir spordur. Bakalım tüm ayrıntılarıyla badminton neymiş.  Sonrasında ise Türkiyede badmintonun gelişmesini ele alalım..

Kaz tüyünden yapılma bir top ve raketle oynanan bir oyun olan Badminton, topun file üzerinden rakip alana atılması ve geri dönmesini sağlamak amacına dayanan bir spor dalıdır.

Badminton, kolayca öğrenilebilen, bay ve bayan, 7 yaşından 77 yaşına kadar bütün yaş grubunda insanların yapabildiği, ender sporlardandır. Şiddet içermemesi, oynaması ve seyredilmesinin zevkli olması nedeniyle, bayanların da büyük ilgisini çekmektedir. Tenis oyunları gurubundan olması nedeniyle rakipler arasında bir net(file) bulunur, dolayısıyla herkes kendine ayrılan sahada oynar, topu (tüytop) oldukça zararsızdır, böylece yaralanma veya sakatlanma riski en düşük etkinliklerdendir.

Her yaşta ve her performans düzeyinde oynanır ve zevk verir, kişiyi zorlamaz, aşırı yüklenmenin kötü sonuçları oluşmaz. Özellikle ayak hareketleriyle sahayı tutma ve hamleleriyle Türklerin ata sporu kılıç kullanmaya benzemektedir.

Tarihi 

MÖ 5. yüzyılda Çinliler, Badminton’un atası sayılan Ti Jian Zi adı verilen bir oyun oynarlarmış. Yine badmintona benzeyen bir oyun, 19. yüzyıl ortalarında Hindistan’da poona adıyla oynanıyormuş. Birçok açıdan günümüz badmintonuna benzeyen bu oyunu gören İngiliz subaylar, 1860 yıllarında bunu ülkelerine getirmişler. Beauford Dükü’nün kızları bu oyunu ilk defa Badminton Evi’nde oynamışlardır. Badminton ismi de bu salondan gelmektedir.

İlk kurallar 

J.L. Baldwin isimli sporcu, bu sporun kurallarını ilk koyan kişidir. 1870’li yıllarda Hindistan’dan dönen İngiliz subayları, Badminton’u J.L. Baldwin’in koyduğu kurallara göre oynamaya başlamışlardır. Dört yıl gibi kısa sürede İngiltere’de ilk badminton kulübü kuruldu ve kuralları belirlenen oyun ülke geneline yayıldı. Daha sonra çeşitli ülkelere yayılan badminton, 1934’te Uluslararası Badminton Federasyonu’nun kurulması ile yeni bir ivme kazanmıştır.

1934’ten beri özellikle Çin ve Endonezya bu oyunda hayli başarılı olmaktadırlar.

Olimpiyatlar ve badminton 

Badminton, ilk kez 1972 Münih oyunlarında olimpiyat sahnesine gösteri sporu olarak çıkmıştır. Yine, 1988’de Seul’de bir kez daha denenen badminton, 1992’de Barselona’da esas spor olarak ilk kez oynanmıştır. Asya ülkelerinin yanı sıra Danimarka ve İngiltere’de bu oyunda en iyi olan ülkeler arasında yer almaktadır. Badminton esasında atası sayılan sporlardan çok farklılaşmamıştır. Denebilir ki, 1800’lerde nasıl oynanıyorsa, bugün de aşağı yukarı o şekilde oynanmaktadır.

 

Badminton ölçüleri

File boyu=155 cm*
Raket boyu=65.5 cm*
Saha boyu en=610 cm*
Saha boyu boy=1340 cm*
Top boyu=değişebilir ortalama 3.5 cm

Malzemeler

1 adet (kuş adlı)tüylü top,2 adet raket ve esnek ayakkabılar (yaralanmaları engellemek için).
Badminton teorik olarak her yerde oynanabilir. Ancak rüzgar alan yerlerde oynanamaz. Kapalı spor salonları çok uygundur. 6.10m X 13.40m ebadında ki kortla çok fazla yer işgal etmez.

 

Türkiyede Badminton

Türkiye Badminton Federasyonu (TBF) 31 Mayıs 1991 tarihinde kurulmuştur. 3 Kasım 1991 tarihinde 104. üye sıfatıyla Uluslararası Badminton Federasyonu (IBF) tarafından tam üyeliğe kabul edilmiştir. Türkiye Badminton Federasyonu’nun ilk başkanı İrfan YILDIRIM’dır.

5 Aralık 1993 tarihinde ülkemizde ilk kez yapılan federasyon başkanları seçiminde ise Akın TAŞKENT seçimle göreve gelen ilk federasyon başkanı olmuştur. Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’ndan Prof.Dr.A.Faik İMAMOĞLU da sonraki 4 yıllık 2 dönemde seçilerek başkanlık görevini yürütmüş olup, halen bu görevi 11 Aralık 2004 yılında yapılan seçimlerden sonra seçilen Murat Özmekik sürdürmektedir.

Ülkemizde kısa bir geçmişe sahip olmasına rağmen, son derece zevkli ve mücadele gerektiren bir spor dalı olması sebebiyle toplumumuzun her kesiminden büyük ilgi görmüştür.

1997 yılında Sakarya Necmi Uztürk Spor Salonu’nda yapılan Balkan Gençler Badminton Şampiyonası’nda sporcumuz Mert Aydoğmuş tek erkekler kategorisinde ilk Balkan Şampiyonluğu’nu ülkemize kazandırmıştır.

Ülkemizde ilk kez düzenlenen ve Badminton Federasyonu’nun 1994 faaliyet programı içersinde yer alan Deplasmanlı Badminton Ligi Tespit Müsabakaları ise, 11 Bölgeden 24 takımın katılımı ile 4-7 Nisan 1994 tarihleri arasında Ankara’da gerçekleştirilmiştir. Bu Müsabakalar sonucunda 8 takım Badminton Ligine katılmaya hak kazanmıştır.

Toplam 38 üniversitenin takımlarıyla yer aldığı üniversiteler 1.Ligi ve 2.Liginden başka, 10’u 1.Lig, 16’sı bölgesel lig olmak üzere 26 takımın mücadele ettiği Deplasmanlı Badminton Ligleri’ne Türkiye’de bu yıl ilk defa uygulanan bir sistemle minikler ligi dahil olmuştur. Milli eğitim Bakanlığı Spor Dairesi Başkanlığı’yla, Badminton Federasyonu’nun ortaklaşa düzenledikleri Minikler, Yıldızlar, Gençler Okullararası yarışmalar ve ferdi Türkiye Şampiyonalarına, özel şirketlerin düzenlemiş oldukları turnuvalar eklenmiştir.

Badminton sporunun yaygınlaştırılması, tanıtılması, bir kitle sporu haline getirilmesi amacıyla Kasım 1995’de Türkiye Badminton adı altında ilk bülten yayınlanmıştır. Kasım 1997’de ise badminton yayıncılığı büyük bir atılım yaparak baskı kalitesi yüksek Tüytop Magazin Dergisi’ne kavuşmuştur. 1999 yılında bu yayınlara Badminton Aktüel, Tüytop Ekspres, BHD Bülten katılmıştır. Badminton için büyük bir atılım yılı olan 1999 yılında Türkiye’de Badminton Hakemleri Derneği kurulmuş olup aynı yıl gerçekleşen büyük deprem felaketi ile kapanmıştır.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık