DOLAR: 3.80 TL
EURO: 4.05 TL

Bademcik Neden Şişer? Bademciğe Ne İyi Gelir?

04.07.2014
302 kez görüntülendi

Bademcik Neden Şişer? Bademciğe Ne İyi Gelir?

“Bademciğin görevi nedir? Bademcik neden şişer? Bademciğe ne iyi gelir? Bademcik alınmalı mıdır?” gibi soruların cevaplarını bu yazımızda bir araya getirdik.

Bademciğin Görevi Nedir? Nerede Bulunurlar?

Bademcikler vücudun bağışıklık sisteminde rol alan dokulardır. Bademcikler bir kapsülle sarılıdır ve yutak kaslarına bu kapsülle bağlanırlar. Bademcikler boğaz girişinde dil kökünün iki yanında bulunurlar.

Bademcik Neden Şişer? Belirtileri Nelerdir?

Bademciklerin virüs veya bakteri kapması sonucu büyümesi bademcik şişmesi olarak hissedilir. Ağızda kötü koku, boğaz ağrısı,  halsizlik,  ateş, yutma güçlüğü, boyun bezelerinde şişme gibi şikayetler bademcik şişmesinin belirtileridir.

Bademcik Şişmesine Ne İyi Gelir?

  •  Adaçayı antibiyotik etkisi yapar, etkili bir çözümdür.
  • Ahududu çiçeğini kaynatarak yapılan ılık su banyosu bademcik iltihaplarına iyi gelir.
  • Ayvanın suda bekletilmesi ile elde edilen şurupla gargara yapılırsa boğaz iltihaplarına iyi gelir.
  • Yaban mersini bademcik şikayetlerine iyi gelmektedir.

Bademcik Alınmalı Mıdır?

Bademcik operasyonları gerekli durumlarda uygulanabilir. Bademciklerle geniz eti benzer lenfoid dokular olduğu için özellikle çocuk hastalarda çoğu zaman bademcik problemleri geniz eti problemleri ile birlikte olabilir ve operasyon gerektiğinde genellikle birlikte alınmaları gerekir. Bu lenfoid dokuların ameliyatla alınması genellikle iki nedenle gerekebilir. İlki bademcik ve geniz etinin boyutlarının artarak havayolunu tıkamaları, ikincisi ise sık iltihaplanmalarıdır. Bademciklerin büyük olması; yutma, beslenme ve konuşma problemleri yaratabilir. Bademcik üzerinde biriken yiyecekler de ağız kokusu yaratabilir. Bademcikler 2.5 yaşın üzerindeki her bireyde alınabilir. Sağlık açısından önemli ölçüde herhangi bir sakıncası bulunmamaktadır.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bademcik Neden Şişer? Bademciğe Ne İyi Gelir?, 10.0 out of 10 based on 1 rating
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık