DOLAR: 3.78 TL
EURO: 4.04 TL

Azot Nedir? Azot Döngüsü Nasıl Gerçekleşir?

27.08.2014
97 kez görüntülendi

Azot Nedir? Azot Döngüsü Nasıl Gerçekleşir?

Doğada canlıların yaşayabilmesi için hayati önem taşıyan bir takım maddeler vardır.Hiç şüphe yok ki bunların en başında azot gelir.Peki nedir bu azot? Doğadaki varlığını nasıl korur? İşte tüm bu sorularınızın yanıtlarını şimdi okuyacağınız yazımızda bulabilirsiniz.

AZOT NEDİR?

Azot canlıların yaşamı için gerekli olan en önemli kimyasalların başında gelmektedir.Birgün azotun varlığının tükenmesi demek insanlığında tükenmesi anlamına gelmektedir.Azot bilim alanında N harfi ile sembolize edilmektedir ve amino asit,nitrik asit,amonyak gibi maddelerin içerisinde yer alır.Azotun gaz olduğunun kanıtı onun kokusuz ve renksiz olmasıdır.

Dünyayı oluşturan gazların tamamına yakını azot gazlarıdır.Bu oran yüzde 78 dir.Azot gazı tüm canlıların hücrelerinde yer almaktadır ve yine tüm bu canlılar için vazgeçilemez bir maddedir.Tüm bu sebeplerden dolayı azot gazının doğada belli bir döngü içerisinde yer alması ve bu döngüye bağlı kalarak hiç tükenmemesi gerekmektedir.Bu nedenle doğada iki farklı şekilde gerçekleşen bir azot döngüsü bulunmaktadır.

AZOT DÖNGÜSÜ NASIL GERÇEKLEŞİR?

İLK OLUŞUM

Atmosferde var olan azot gazı bir takım olaylar ile yeryüzünde nitrik asit olarak iniş yapmaktadır.Azot gazının nitrik aside dönüşmesini sağlayan bu olaylar;yağmurlar,yıldırımla ya da kar yağışları gibi olaylardır.Yeryüzünde ulaşan bu nitrik asitler daha sonra toprakta bir takım azot ve nitrat tuzlarına çevrilerek canlılar tarafından kullanılır.

İKİNCİ OLUŞUM

Toprak havada serbest olarak bulunan azot gazını hiçbir olay olmadan toprağa çekerek su içinde de çözünme özelliği gösterebilen Azot tuzuna çevirir ve bitkilerde yaptıkları fotosentez olayında bu azotu kullanırlar.Bunu sonucunda da üretilen proteinler hayvanların bunları yemesi ile hayvanların vücuduna girer ve yaptıkları solunumla tekrar havaya gönderilirler.İşte bu döngü sayesinde azot gazı bir düzen çerçevesinde yok olmadan varlığını sürdürür.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Azot Nedir? Azot Döngüsü Nasıl Gerçekleşir? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık