DOLAR: 3.83 TL
EURO: 4.08 TL

Atmosfer Nedir?Atmosferin Katmanları ve Özellikleri Nelerdir?

11.07.2014
113 kez görüntülendi

Atmosfer Nedir?Atmosferin Katmanları ve Özellikleri Nelerdir?

Atmosfer Nedir?Atmosferin Katmanları ve Özellikleri Nelerdir? gibi sorularınızın yanıtlarını şimdi okuyacağınız yazımızda bulabilirsiniz.

ATMOSFER NEDİR?

Dünyadaki canlıların hayatlarını düzgün bir şekilde devam ettirebilmeleri için ihtiyaç duydukları ve içinde gazların bulunduğu yaklaşık 10.000 km ye kalınlığa sahip ve gaz kütlelerinin oluşturduğu yapıya atmosfer denir.

Atmosfer yüzde 78 oranında azot,yüzde 21 oranında oksijen ve yüzde 1 oranında asal gazlardan oluşmaktadır.Bu gazlar belli bir orana göre yer almaktadırlar ve bu oranlar insanlar için çok önemlidirler,değişmeleri söz konusu bile olamaz.

ATMOSFERİN KATMANLARI VE ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Atmosfer 7 katmandan oluşmaktadır.Bunlardan 5 i ana katman 2 si ise ara katmandır.Ana katmanların isimleri şöyledir;

  1. Troposfer
  2. Stratosfer
  3. Mezosfer
  4. Termosfer
  5. Ekzosfer

TROPOSFER : Atmosferin yerle teması olan katmanıdır.Gazlar en yoğun olarak bu katmanda bulunur.Bu katmanın kalınlığı ekvatorda 16-17 km, kutuplarda ise 9-10 km dir.Atmosferde en çok öneme sahip olan katman bu katmandır.

STRATOSFER : Troposferden başlayarak 50 km yukarıya kadar uzanmaktadır.Yatay hava hareketleri yani rüzgarlar bu katmanda görülmektedir.Sıcaklık değişimi olmayan kısım 11-25 km arasındadır.Bu katmanın sıcaklığı -55 ile -3 derece arasında değişmektedir.Bu katmanın üst kısmında ozon gazları bulunur ve güneş ışınlar bu yüzden bu katmanın ısınmasına neden olur.

MEZOSFER : Stratosferden itibaren 80 km yüksekliğe kadar çıkmaktadır.Küçük boyutlu gök taşları bu katmandan geçerken sürtünmenin yarattığı ısı etkisi ile kaybolur.

TERMOSFER : Mezosferden itibaren 400 km yüksekliğe kadar çıkmaktadır.Sıcaklık 200 ile 1600 derece arasındadır.Bu katmanda sinyaller ve radyo dalgaları çok iyi iletilir.

EKZOSFER : Atmosferin en üst katıdır.Az miktarda hidrojen ve helyumdan oluşmaktadır.Yapay uydular bu katmanda bulunmaktadırlar.Yerçekimi bu katmanda çok düşüktür.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Atmosfer Nedir?Atmosferin Katmanları ve Özellikleri Nelerdir? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık