DOLAR: 3.77 TL
EURO: 3.99 TL

Ateizm Nedir? Ateizmin Çeşitleri Var Mıdır?

29.08.2014
52 kez görüntülendi

Ateizm Nedir? Ateizmin Çeşitleri Var Mıdır?

Dünya’da Tanrı üzerine çeşitli görüşler çeşitli inançlar vardır.Ateizm de Tanrı ile ilgili olan inançlardan biridir ve diğerlerine göre biraz daha ön plana çıkabilmeyi,tartışılabilmeyi başarmıştır.Bu yazımız da sizler için ateizmi ve ateizmin çeşitlerinin olup olmadığını inceledik.

ATEİZM NEDİR?

Ateizmin en gene tanımı tanrını varlığını kabullenmemektir.Teist görüşünü yani bir yaratıcıyı reddetmektedir.Ateizm Tanrı’nın var olmadığına inanmak demek değildir,Ateizm tanrının var olduğuna inanmamaktır.Bu iki cümle arasındaki fark önemli bir farktır ve çok iyi anlaşılmalıdır.Ateizm bir inanç olarak kabul edilmemektedir.Ateizm belli bir inancın olmadığı anlamına gelmektedir.

ATEİZMİN  ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Ateizmin yapılan sınıflandırmalara göre iki çeşidi vardır.Bunlar pozitif ateizm ve negatif ateizmdir.Negatif ateizm,Tanrı’nın varlığını teorik olarak mümkün görür ancak olduğuna dair hiçbir kanıt bulamadığı için Tanrı’nın varlığını reddeder.Pozitif ateizm ise,Tanrı’nın varlığının mümkün olabileceğini asla düşünmez buna ihtimal vermez.Bunun nedeni olarak Tanrı’nın tanımını net olarak yapılamamasını,yapılan tanımların da içinde çelişkiler barındırdığını ya da mantıklı olmadığını gösterir.

Negatif ateizme bakıldığı zaman,negatif ateizmde bir red vardır,bir iddia bulunmaz; ancak pozitif ateizmde hem red hemde karşı yönde bir iddia yer almaktadır.Bir başka deyişle negatif ateizm Tanrı için ”var olabilir ancak kanıtlanmadığı sürece yoktur” der,pozitif ateizm Tanrı için ”mutlak bir şekilde yoktur,varlığı mümkün değildir” der.

AGNOSTİSİZM

Tanrını varlığına ya da yokluğuna inanmak için yeterli kanıt olmadığını bu yüzden Tanrı’nın varlığı hakkında bir yorum getirilemeyeceğini savunur.

DEİZM 

Deizm evrenin biri tarafından yaratıldığını kabul eder ancak deizme göre dinler ilahi değildir.Bu inanca göre Tanrı evreni yaratmış ve sonrasına karışmamıştır.

PANTEİZM

Bu görüşe göre evrende var olan her şey tanrının bir ürünüdür.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Ateizm Nedir? Ateizmin Çeşitleri Var Mıdır? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık