DOLAR: 3.83 TL
EURO: 4.08 TL

Astigmatizma Nedir? Astigmatizma Neye Denir?

25.08.2014
65 kez görüntülendi

Astigmatizma Nedir? Astigmatizma Neye Denir?

Astigmatizma Nedir? Astigmatizma Neye Denir? gibi sorularınızın cevaplarını şimdi okuyacağınız yazımızda bulabilirsiniz.

ASTİGMATİZMA NEDİR?

Gözün saydam kısmının eğrilik bozukluğundan doğan göz kusuruna astigmatizma  denmektedir.Gözün yapısına bakıldığı zaman gözde yatay ve dikey olmak üzere iki meridyen bulunmaktadır.Bu meridyenler ışığı kırma özelliklerinin farklı olmaları sebebi ile göze gelen ışınları bir noktada toplayamaz ve görüntü bu sebeple sarı lekede bulanık bir biçimde oluşur.

Astigmatizma genel olarak iki şekilde ortaya çıkmaktadır.Bunlar düzenli ve düzensiz astigmatizmalar olmak üzere ikiye ayrılır.Düzenli astigmatizm de kendi arasında ikiye ayrılmaktadır.Bunlarda kaideye uygun ve kaideye aykırı diye isimlendirilmektedir.Kaideye uygun diye adlandırılan astigmatizmada dikey eksen,kaideye aykırı adlandırılan astigmatizma da ise yatay eksen daha eğridir.

Astigmatizma rahatsızlığına sahip bir göz,aynı düzlem üzerinde bulunan yatay ve dikey doğrultuları aynı kalitede göremez.Buna örnek vermek gerekirse;düzenli astigmatizmin bir çeşidi olan kaideye uygun astigmatizmde dikey eksen daha eğri yatay eksen ise daha düzgün bir eğriliğe sahip olduğu için göz görüntüyü normalden daha bulanık görür.Bunu sebebi ise dikey meridyen de eğriliğin normal duruma göre daha fazla olmasıdır.

Bunu dışında astigmatizma hafif bir durumda ise belirgin bir şikayete neden olmayabilir ancak bu gözün uzun süre kullanılmasında var olan astigmatlık hastalığının belirtileri ortaya çıkabilir.Bu hastalığa sahip herhangi bir birey okuduğu ya da baktığı bir nesneyi kendine daha yakın tutmak ister ve bu durumda kaşlarının çatılmasına neden olur.Daha iyi okumak için yapılan bu hareketler gözün uyum özelliğinin ne kadar iyi olduğuyla alakalıdır.

Tüm bunlara ek olarak var olan bir astigmatizma çeşidi de düzensiz astigmatizmadır.Bu astigmatizmanın sebebi saydam tabakanın eğriliğinin normal olmamasıdır.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Astigmatizma Nedir? Astigmatizma Neye Denir? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık